Amerykański sąd orzeka, że ​​pracownicy Uber i Lyft są pracownikami do wynajęcia

Sąd w USA orzekł, że giganci gospodarki „gig”, w tym Uber i Lyft, mogą nadal traktować swoich pracowników jako niezależnych wykonawców w stanie Kalifornia.

Kalifornijski sąd apelacyjny uznał, że środek pracy, znany jako Propozycja 22, był w dużej mierze zgodny z konstytucją.

Grupy pracownicze i niektórzy pracownicy sprzeciwili się temu środkowi, twierdząc, że pozbawia ich praw, takich jak zwolnienie chorobowe.

Firmy twierdzą, że propozycja chroni inne korzyści, takie jak elastyczność.

Najnowsze orzeczenie uchyla decyzję podjętą przez sąd niższej instancji w Kalifornii w 2021 r., który stwierdził, że Propozycja 22 wpływa na uprawnienia ustawodawców do ustalania standardów w miejscu pracy.

Stan Kalifornia oraz grupa reprezentująca Ubera, Lyfta i inne firmy odwołały się od tej decyzji.

W poniedziałek trzyosobowy skład sędziowski sądu apelacyjnego orzekł, że pracownicy mogą być traktowani jako niezależni kontrahenci. Jednak usunął klauzulę, która nakładała ograniczenia na rokowania zbiorowe przez pracowników, z Propozycji 22.

Akcje Ubera i Lyfta wzrosły o prawie 5% w handlu poza godzinami pracy.

„Dzisiejsze orzeczenie jest zwycięstwem pracowników korzystających z aplikacji i milionów Kalifornijczyków, którzy głosowali za Prop 22” – powiedział Tony West, dyrektor ds. prawnych w Uber.

„Cieszymy się, że sąd uszanował wolę ludzi i że Prop 22 pozostanie na swoim miejscu, zachowując niezależność kierowców” – dodał West.

Lyft powiedział, że propozycja „chroni niezależność kierowców i daje im nowe, historyczne korzyści”.

Międzynarodowy Związek Pracowników Usług, który zakwestionował konstytucyjność Propozycji 22 z kilkoma kierowcami, powiedział, że rozważa odwołanie się od decyzji sądu.

W listopadzie 2020 r. Wyborcy w Kalifornii przyjęli Propozycję 22, która zezwalała na klasyfikowanie pracowników niezależnych jako niezależnych wykonawców.

Było to zwycięstwo Uber i Lyft, które przeprowadziły kampanię o wartości 205 mln USD (168,7 mln GBP), aby wesprzeć ten środek.

Jednak zwycięstwo wiązało się z pewnymi ustępstwami, a firmy musiały oferować pracownikom pewne świadczenia , w tym opiekę zdrowotną i ubezpieczenie wypadkowe.

Niektórzy kierowcy poparli Propozycję 22, ale inni kierowcy i grupy pracownicze były temu przeciwne, wskazując na wszystkie korzyści wynikające z bycia sklasyfikowanymi jako pracownicy, w tym zwolnienia chorobowe, urlopy i wynagrodzenie za nadgodziny.

Dziesiątki milionów ludzi pracuje w globalnej gospodarce na zlecenie w usługach, takich jak dostawa żywności i transport.

Pracownicy gigów otrzymują wynagrodzenie za indywidualne zadania, takie jak dostawa jedzenia lub podróż samochodem, zamiast otrzymywać regularne wynagrodzenie.

Większość federalnych i stanowych przepisów prawa pracy Stanów Zjednoczonych, takich jak przepisy wymagające płacy minimalnej lub wynagrodzenia za nadgodziny, nie ma zastosowania do pracowników na zlecenie.

Firmy takie jak Uber i Lyft zostały poddane zwiększonej kontroli w miarę wzrostu wielkości branży.