Audyt Samsung Universe S23 Ultra: ultra aparat, ultra moc, ultra koszt

Bogaty w funkcje supertelefon ma rysik, dużą szybkość, dłuższą żywotność baterii i niezrównany zoom aparatu

Galaxy S23 Ultra to najnowszy i najbardziej zaawansowany smartfon Samsunga z bardziej imponującym chipem, baterią i aparatem niż jego poprzednicy. Ale czy ulepszenia uzasadniają tak wysoką cenę?

Za 1 249 GBP (1 199 USD / 1 949 AUD), czyli o 100 GBP więcej niż zeszłoroczny model, jest to jeden z najdroższych dostępnych nieskładanych smartfonów.

S23 Ultra to plujący obraz swojego poprzednika, niezwykle solidne urządzenie o wysokiej jakości, które wygląda naprawdę dobrze w kremie, jak na zdjęciu. Ma ten sam superjasny i wyraźny ekran, tę samą aluminiową ramę i nieco mniej zakrzywione szkło na krawędziach.

Jedną z niezrównanych funkcji S23 Ultra jest ulubiony przez fanów rysik S Pen, który został dodany do serii S w zeszłym roku i otrzymał tylko niewielkie zmiany. Podobna historia dotyczy oprogramowania, z telefonem z systemem One UI 5.1 firmy Samsung, opartym na systemie Android 13. Jest wyposażony w przydatne funkcje, w tym narzędzia zwiększające produktywność rysika S Pen i więcej opcji dostosowywania ekranu blokady.

Nowy telefon będzie otrzymywać aktualizacje oprogramowania przez co najmniej pięć lat od premiery, w tym cztery główne aktualizacje wersji Androida i comiesięczne łatki bezpieczeństwa . Samsung radykalnie poprawił szybkość i dostępność aktualizacji dla starszych urządzeń w ciągu ostatnich kilku lat, co oznacza, że ​​większość jego najlepszych telefonów wyprodukowanych w ciągu ostatnich kilku lat działa już pod kontrolą One UI 5.1.

Snapdragon 8 Gen 2 teraz na całym świecie

Co niezwykłe w przypadku Samsunga, wszystkie modele Galaxy S23 wykorzystują ten sam topowy układ Snapdragon 8 Gen 2 firmy Qualcomm, niezależnie od tego, gdzie są sprzedawane. W przeszłości większość regionów, w tym Wielka Brytania i Europa, korzystała z nieco słabszych chipów Samsunga, podczas gdy Stany Zjednoczone korzystały z Qualcomm.

Nowy chip to zatem większy problem dla konsumentów w Europie, ponieważ nie tylko zwiększa ogólną wydajność i wydajność w grach nawet o 35%, ale działa znacznie wydajniej, pozostając chłodniejszym przy dużych obciążeniach i znacznie wydłużając żywotność baterii.

S23 Ultra wytrzymuje ponad 52 godziny między ładowaniami, co czyni go jednym z najdłużej działających smartfonów, które testowałem obok iPhone’a 14 Plus firmy Apple . To było z ekranem aktywnie używanym przez ponad sześć godzin i co najmniej godzinę spędzaną na 5G dziennie, resztę czasu na Wi-Fi. Intensywne sesje grania skróciły żywotność baterii, ale telefon przetrwał nawet najcięższe dni ogólnego użytkowania, mając około 30% w zbiorniku.

Nie mam wątpliwości, że prawie trzydniowy czas pracy na baterii jest możliwy przy bardziej oszczędnym użytkowaniu. Wyłączenie zawsze aktywnego wyświetlacza zwiększa żywotność baterii o około 10%.

Specyfikacje

  • Ekran główny: 6,8 cala QHD+ Dynamic Amoled 2X (500 ppi) 120 Hz
  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
  • RAM: 8 lub 12 GB
  • Przechowywanie: 256, 512 GB lub 1 TB
  • System operacyjny: One UI 5.1 oparty na systemie Android 13
  • Aparat: Cztery tylne: 200 MP, ultraszerokokątny 12 MP, teleobiektyw 10 MP 3x i 10x; 12 MP z przodu
  • Łączność: 5G, USB-C, Wi-Fi 6E, NFC, Bluetooth 5.3, UWB i GNSS
  • Wodoodporność: IP68 (1,5 m przez 30 minut)
  • Wymiary: 163,4 x 78,1 x 8,9 mm
  • Waga: 233g

Zrównoważony rozwój

Firma Samsung nie podaje oczekiwanej żywotności baterii, ale powinna ona wytrzymać ponad 500 pełnych cykli ładowania przy co najmniej 80% oryginalnej pojemności.

Telefon generalnie do naprawy . Naprawa ekranu kosztuje ok. 260 funtów, natomiast wymianę baterii można wykonać w autoryzowanych serwisach. Samsung oferuje program samodzielnej naprawy w USA , ale nie w UE ani Wielkiej Brytanii. Telefon uzyskał do 6 punktów na 10 w rankingu możliwości naprawy iFixit .

Zawiera materiał z recyklingu w 12 komponentach – dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku – w tym aluminium, szkło i plastik. Samsung oferuje programy wymiany i recyklingu starych urządzeń. Firma publikuje roczne raporty dotyczące zrównoważonego rozwoju , ale nie publikuje ocen wpływu poszczególnych produktów.

Kamera

Z tyłu telefonu znajdują się cztery aparaty, a u góry ekranu dobry 12-megapikselowy aparat do selfie.

Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich generacji Ultra, układ czterech kamer obejmuje moduły teleobiektywu 10 MP z 3-krotnym i 10-krotnym zoomem optycznym, które są doskonałe i pozwalają na znacznie większy zakres zoomu niż jakikolwiek rywal. Obrazy z zoomem do 30x wyglądają tak dobrze, jak większość innych telefonów przy powiększeniu mniejszym niż 10x. Ultraszerokokątny 12 MP tworzy doskonałe zdjęcia krajobrazów i architektury i jest używany w bardzo dobrym trybie makrofotografii Samsunga z bliska.

Nowością na ten rok jest główny aparat o rozdzielczości 200 MP, który wykorzystuje pierwszą z nowej generacji czujników z prawie dwukrotnie większą liczbą pikseli w porównaniu z poprzednimi modelami. Domyślnie wykorzystuje dane ze wszystkich pikseli, aby zwiększyć przechwycone światło i szczegóły, tworząc obrazy o rozdzielczości 12 MP, które są jednymi z najlepszych dostępnych w całym zakresie poziomów oświetlenia. Telefon może również strzelać z rozdzielczością 50 MP lub pełną 200 MP, przy czym ta ostatnia tworzy ogromne pliki obrazów z niesamowitą ilością szczegółów w jasnym świetle. Brakuje im jednak dynamicznego zakresu zdjęć 12 MP, ponieważ tracą część zaawansowanego przetwarzania.

Tryb słabego oświetlenia jest ogólnie nieco lepszy i zapewnia ogólnie dobrze naświetlone zdjęcia, choć jest mniej potrzebny, ponieważ aparat zbiera więcej światła na początku. Aplikacja aparatu jest wyposażona w zaawansowane i zabawne funkcje, w tym pełne możliwości fotografowania w formacie RAW dla tych, którzy chcą samodzielnie edytować i najbardziej wydajne wideo na Androida.

Fotografia portretowa Samsunga, szczególnie przy 3-krotnym zoomie, jest wiodąca w swojej klasie pod względem naturalnego wyglądu i drobnych szczegółów, takich jak wylatujące włosy.

W porównaniu z S21 i S22 Ultra z ostatnich dwóch lat, S23 Ultra oferuje tylko przyrostowe ulepszenia w całym systemie kamer. Ale to sprawiło, że jest to najbardziej wydajny aparat ze wszystkich dostępnych smartfonów i jest to jedyny, który uważam za zdolny do zastąpienia użyteczności lustrzanki cyfrowej lub jej odpowiednika pełnym zakresem zoomu optycznego.

Cena

Samsung Galaxy S23 Ultra kosztuje od 1249 GBP ( 1199,99 USD / 1949 USD ) z 256 GB pamięci.

Dla porównania Galaxy S23 kosztuje 849 funtów , S23+ 1049 funtów , Z Fold 4 1649 funtów , Google Pixel 7 Pro kosztuje 749 funtów , a iPhone 14 Pro kosztuje 1099 funtów .

Werdykt

Jeśli kiedykolwiek istniał telefon godny pseudonimu „ultra”, to jest nim Samsung Galaxy S23 Ultra.

Telefon jest bezkonkurencyjny pod względem rozmiaru, mocy, możliwości i czasu pracy na baterii z systemem Android, a jego aparat jest bardziej wydajny niż jakikolwiek inny na rynku. Dla większości jest to bardzo przesada, ale dla tych, którzy chcieliby mieć możliwość robienia mniej lub bardziej wszystkiego za pomocą telefonu, S23 Ultra ma towary.

Jest pełen drobnych ulepszeń w prawie każdym aspekcie. Jednak opiera się tylko na dużych skokach dokonanych dwa lata temu i jest w cieniu bardziej innowacyjnych urządzeń składanych. Jego bardzo wysoka cena sprawia, że ​​​​jest to kiepska wartość obok Google Pixel 7 Pro, który nie może dorównać Samsungowi na każdym elemencie, ale jest wystarczająco blisko za 400-500 GBP mniej.

To bez wątpienia najlepszy dostępny telefon z Androidem. Nie jestem pewien, czy to wystarczy, aby być hitem w tej cenie.