Banki narodowe powinny utrzymywać wysokie koszty finansowania, aby walczyć z ekspansją, mówi OECD

Organizacja twierdzi również, że Wielka Brytania będzie jedyną gospodarką G20 poza Rosją, która skurczy się w tym roku

Banki centralne powinny kontynuować walkę z inflacją za pomocą wysokich stóp procentowych, pomimo obaw o globalny krach bankowy, według OECD, która stwierdziła, że ​​Wielka Brytania będzie jedyną gospodarką w G20 poza Rosją, która skurczy się w tym roku .

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wyraziła zaniepokojenie, że inflacja utrzymuje się na uporczywie wysokim poziomie w wielu z 39 krajów członkowskich i wezwała banki centralne do dalszego podwyższania stóp procentowych, gdy jest to konieczne.

Álvaro Pereira, tymczasowy główny ekonomista organizacji z siedzibą w Paryżu, powiedział, że firmy usługowe nadal forsują silne podwyżki cen, mimo że hurtowe ceny energii i żywności spadały.

„Wzrost cen usług pozostaje wysoki, podnosząc inflację bazową, dlatego uważamy, że banki centralne muszą zachować czujność” – powiedział.

Niektórzy ekonomiści twierdzą, że dalsze podwyżki stóp procentowych przez główne banki centralne, w tym Bank Anglii, podważą stabilność globalnego systemu finansowego, który od czasu krachu finansowego w 2008 roku przyzwyczaił się do bardzo niskich kosztów pożyczek.

Upadek Silicon Valley Bank w USA , sprzedaż jego brytyjskiego oddziału HSBC za 1 funta i uratowanie Credit Suisse po tym, jak szwajcarski bank centralny rzucił mu koło ratunkowe w wysokości 54 miliardów dolarów, wystraszyły światowe rynki.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała w czwartek po ogłoszeniu podwyżki stóp procentowych dla 19-osobowego bloku euro o 0,5 punktu procentowego , że walka z inflacją pozostaje priorytetem. Powiedziała, że ​​bank ma narzędzia finansowe i niezbędne rezerwy, gdyby europejskie banki potrzebowały dodatkowych środków.

OECD, która tworzy triumwirat globalnych instytucji gospodarczych wraz z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Bankiem Światowym, powiedziała , że ​​wszystkie główne gospodarki UE będą się rozwijać w 2023 r . Grupa bogatych narodów G20 poniesie upadek.

W swojej półrocznej prognozie podał, że prognoza gospodarcza Wielkiej Brytanii nieznacznie się poprawiła w porównaniu z przewidywanym w listopadzie spadkiem o 0,4%, głównie w odpowiedzi na spadające ceny gazu, ale w tym roku nadal spadnie o 0,2%.

Pod nagłówkiem „kruche ożywienie” OECD stwierdziła, że ​​spodziewa się dalszego ożywienia zaufania konsumentów i wyników biznesowych w tym roku we wszystkich swoich państwach członkowskich – w tym w innych krajach G20, takich jak Meksyk, Indonezja, Korea Południowa i USA, ale nie Rosja, a także mniejsze narody, takie jak państwa UE.

OECD stwierdziło, że teraz jest „więcej pozytywnych oznak”, że ceny żywności i energii spadają, a chińska gospodarka w pełni się ponownie otworzyła.

Jednak powolne wychodzenie z pandemii koronawirusa będzie kontynuowane, podczas gdy banki centralne będą utrzymywać stopy procentowe na wysokim poziomie, a wojna na Ukrainie będzie trwała.

„Przewiduje się, że globalny wzrost pozostanie poniżej trendu w latach 2023 i 2024, odpowiednio na poziomie 2,6% i 2,9%, przy dalszym zaostrzaniu polityki. Niemniej jednak przewiduje się stopniową poprawę w latach 2023-24, gdy zmniejsza się opór dochodów spowodowany wysoką inflacją” – napisano.

W zeszłym roku organizacja stwierdziła, że ​​gospodarka Wielkiej Brytanii zostanie najbardziej dotknięta wojną na Ukrainie .

W przeciwieństwie do prognoz ekonomicznych dla Wielkiej Brytanii przygotowanych przez Office for Budget Responsibility, OECD oczekuje, że wzrost w Wielkiej Brytanii pozostanie słaby w przyszłym roku i wzrośnie do zaledwie 0,9%. OBR, który dostarcza niezależne prognozy dla Skarbu Państwa, powiedział na początku tego tygodnia, że ​​szacuje, że brytyjska gospodarka wzrośnie o 1,9%.

Wielka Brytania ma jeden z najwyższych wskaźników inflacji, największą zależność od gazu i najniższą wydajność pracy – definiowaną jako produkcja na godzinę – wśród swoich głównych konkurentów, powiedział Pereira.

Oczekuje się, że inflacja w Wielkiej Brytanii spadnie w tym roku z poziomu powyżej 10%, wyższego niż we Francji, Hiszpanii, USA i Japonii, by pod koniec roku znaleźć się wśród najniższych w G20 na poziomie poniżej 3%.

Pereira powiedział, że sytuacja w Wielkiej Brytanii „będzie trudna w ciągu najbliższych kilku miesięcy, ponieważ gospodarka się kurczy”, zanim ożywienie wydatków konsumpcyjnych i inwestycji biznesowych w drugiej połowie 2023 i 2024 r. spowoduje niewielki zwrot.

Istnieją duże rozbieżności między prognozami dla Wielkiej Brytanii na przyszły rok opracowanymi przez OECD, OBR i Bank of England, który przewiduje, że wzrost PKB wyniesie zaledwie 0,4% w 2024 r.

OBR powiedział w tym tygodniu, że jest bardziej optymistyczny głównie ze względu na nakreśloną w budżecie politykę rządu mającą na celu powrót pracowników na rynek pracy oraz ocenę, że oszczędności gospodarstw domowych zgromadzone podczas pandemii zostaną wydane na utrzymanie poziomu życia.