Crypto bank Silvergate ogłasza likwidację w środku konfliktów obszarowych

Plan likwidacji i likwidacji wynika z masowego wycofywania depozytów po upadku giełdy FTXKoncentrujący się na kryptowalutach amerykański pożyczkodawca Silvergate ma zakończyć swoją działalność po tym, jak został dotknięty wycofaniami klientów po upadku giełdy kryptowalut FTX .

Bank z siedzibą w Kalifornii ostrzegł w zeszłym tygodniu, że jest „mniej niż dobrze skapitalizowany” po tym, jak deponenci zażądali zwrotu pieniędzy, dodając, że ocenia swoją zdolność do kontynuowania działalności.

Silvergate powiedział, że dobrowolna likwidacja banku była „najlepszą drogą naprzód” w świetle „ostatnich zmian w branży i regulacji”. Awaria FTX wywołała ponowną zmienność na rynkach kryptograficznych. Silvergate ujawniło również, że jest badane przez Departament Sprawiedliwości USA.

Bank dodał, że jego plan likwidacji i likwidacji obejmuje pełną spłatę depozytów. Silvergate odnotowało stratę w wysokości 1 miliarda dolarów (840 milionów funtów) w czwartym kwartale 2022 roku po tym, jak inwestorzy ścigali się, by wypłacić ponad 8 miliardów dolarów depozytów, zmuszając go do poniesienia strat, ponieważ sprzedawał aktywa, aby pokryć koszty wypłat.

Wielu partnerów banku, w tym Coinbase, giełda kryptograficzna i Galaxy Digital, firma świadcząca usługi finansowe skoncentrowane na kryptowalutach, zerwało w zeszłym tygodniu swoje powiązania z Silvergate. FTX i stowarzyszone z nią ramię handlowe, Alameda Research, miały konta Silvergate.

Po oświadczeniu Silvergate Coinbase powiedział, że nie ma gotówki klienta ani firmy u pożyczkodawcy. Changpeng Zhao, dyrektor naczelny Binance, największej na świecie giełdy kryptograficznej, powiedział, że jego firma nie odnotowała żadnych strat w aktywach w Silvergate.

Założony w 1988 roku, Silvergate odważył się na kryptowaluty w 2013 roku. Bank prowadził również działalność związaną z magazynowaniem kredytów hipotecznych, ale w grudniu ogłosił, że zakończy ten dział, powołując się na rosnące stopy procentowe i spadek wolumenów kredytów hipotecznych.

W zeszłym tygodniu bank zlikwidował Silvergate Exchange Network (SEN), swoją platformę płatności kryptograficznych i jedną z najpopularniejszych ofert. Ta sieć umożliwiła całodobowe transfery między inwestorami a giełdami kryptowalut, w przeciwieństwie do tradycyjnych przelewów bankowych, których uregulowanie może zająć kilka dni.

Chociaż ryzyko zarażenia jest minimalne, biorąc pod uwagę, że Silvergate powiedział, że spłaci deponentów i ma sprawne pożyczki, utrata SEN jest rozczarowująca, powiedział Ram Ahluwalia, dyrektor generalny Lumida Wealth, doradcy inwestycyjnego specjalizującego się w aktywach cyfrowych.

„To bardziej strategiczna utrata infrastruktury krytycznej dla kryptowalut” – powiedział Reuterowi.

Prokuratorzy federalni w Waszyngtonie prowadzą dochodzenie w sprawie firmy i jej powiązań z FTX i Alameda Research. W styczniu trzech amerykańskich senatorów poprosiło Silvergate o szczegóły dotyczące zarządzania ryzykiem i FTX.

W 2022 r. z wartości sektora kryptograficznego zniknęło ponad 1 bln USD, ponieważ rosnące stopy procentowe wpłynęły na apetyt na bardziej ryzykowne aktywa.

Po szybkim wzroście w 2020 i 2021 r. bitcoin, zdecydowanie najpopularniejsza kryptowaluta, spadł w zeszłym roku o ponad 60%, wywierając presję na branżę aktywów cyfrowych. Bitcoin spadł poniżej 16 000 USD po upadku FTX w listopadzie, ale od tego czasu powrócił do około 21 000 USD.