Czy potęgi VR mogą w dowolnym momencie uratować metaverse?

Czy metaverse jest martwy? Niektórzy tak myślą, ale inni wciąż są przekonani, że wirtualne światy to przyszłość.

W 2021 r. metaverse stał się technologicznym modnym hasłem na ustach wszystkich, a duże firmy, zwłaszcza Facebook, rzuciły na to pieniądze.

Ale pomimo błyskotliwych wersji demonstracyjnych marzenie o wirtualnej rzeczywistości (VR) nie do końca się spełniło, jak niektórzy by się spodziewali.

A ponieważ programy AI, takie jak ChatGPT, pochłaniają ostatnie nagłówki, niektórzy uważają, że metaverse miał już swój moment .

Ale nie wszyscy się z tym zgadzają, a coraz więcej wpływowych osób próbuje wykroić niszę w wirtualnym świecie.

Czym jest metawszechświat?

Nie ma zgody co do dokładnej definicji terminu metaverse, co może sprawić, że będzie to mylące.

Ale przez większość czasu odnosi się to do jakiegoś wirtualnego świata, w którym użytkownik jest reprezentowany przez awatara – skomputeryzowaną wersję samego siebie.

Wewnątrz nich ludzie mogą wchodzić w interakcje, aby nawiązywać kontakty towarzyskie i grać w gry.

Dziennikarz technologiczny Jay Peters ze strony internetowej The Verge mówi, że „niektóre metaverse zawierają elementy, w których można tworzyć własne treści i budować własne światy”.

Dlatego niektórzy twierdzą, że popularne gry, takie jak Minecraft, Roblox i Fortnite, są przykładami metawersów.

Ale wizja widoczna w efektownych showreelach technologicznych zazwyczaj polega na tym, że użytkownicy zakładają gogle VR, aby wziąć udział.

I zamiast być areną deathmatchów, wizja dotyczy czegoś bardziej przypominającego cyfrową wersję prawdziwego świata.

Firmy wierzą, że pewnego dnia metaverses mogą zastąpić chodzenie do biura i stać się głównym sposobem, w jaki komunikujemy się online.

„Magiczne przeżycie”

TigressX, która tworzy treści do gier od ponad 15 lat, mówi, że jednym z jej ulubionych zajęć w Metaverse jest oglądanie filmów z przyjaciółmi.

„To prawie tak, jakbyś fizycznie spędzał czas” – mówi.

I nawet widziała wymieniane przysięgi.

„Kiedyś byłem na weselu w rzeczywistości wirtualnej przyjaciela mieszkającego w Ameryce. Na pewno było to interesujące. Ale naprawdę zabawne”.

Influencer Techman Ju tworzy treści wideo, gra w gry VR i udostępnia komentarze na YouTube i TikTok.

Najpierw zagłębił się w metawszechświat, „aby udać się do miejsc, do których nie można dotrzeć w prawdziwym świecie – różnych światów, wszechświatów, galaktyk i wymiarów.

„Pierwsze założenie [zestawu słuchawkowego] jest w rzeczywistości magicznym przeżyciem” — mówi Techman Ju.

Thrill, inny wpływowy twórca metaverse, który publikuje recenzje sprzętu i komentarze branżowe, mówi, że przyciągnęły go połączenia międzyludzkie, jakie może stworzyć VR.

„To naprawdę wyjątkowe, ponieważ jest to połączenie na wyższym poziomie niż spotkanie kogoś za pośrednictwem wiadomości lub gry” – mówi.

„Ludzie mogą łączyć się w inny lub lepszy sposób niż w innym przypadku”.

Chociaż wirtualne światy mogą być wykorzystywane do eskapizmu, Thrill postrzega je jako sposób na poprawę codziennego życia i zaprezentowanie się dokładnie tak, jak chcesz.

„Robi rzeczy, których nie można zrobić w rzeczywistości. To wzmacniacz rzeczywistości, a nie narzędzie ucieczki”.

Wejdź do metawszechświata

Niektórzy eksperci uważają, że influencerzy, tacy jak Techman Ju, TigressX i Thrill, mogą być kluczem do wzmocnienia profilu metaverse.

Reżyser filmowy VR Alex Ruhl – szef technologii metaverse w PwC – mówi, że jest to „bardziej wciągające, intymne i interaktywne niż zwykłe publikowanie filmów lub transmisje na żywo”.

Mówi, że uznani influencerzy już używają Metaverse jako nowego sposobu na zaangażowanie swoich obecnych obserwujących.

„Myślę, że pojawi się coraz więcej wpływowych osób, które stawiają na metaverse, a następnie przejmą ten wpływ i rozproszą go również w innych kanałach” — mówi Alex.

Dziennikarz techniczny, Jay, uważa, że ​​technologia VR będzie musiała stać się bardziej popularna – a firmy muszą przekonać użytkowników, aby tam poszli

„Jeśli ludzie stworzą własne przestrzenie metaverse, wirtualne światy i własne społeczności, to właśnie sprawi, że ludzie się pojawią” – mówi.

Nadzieje związane z grami

Jedną z rzeczy, która może zachęcić ludzi do wejścia na pokład, są gry wideo.

Niektóre z najpopularniejszych tytułów VR to gry, a producent Playstation, firma Sony, niedawno wypuściła swój najnowszy zestaw słuchawkowy.

Dziennikarz Jay uważa, że ​​gracze są naturalną publicznością metaverse, ponieważ „od dziesięcioleci uczestniczą w wirtualnych światach”.

„Są zaznajomieni z interakcją online i budowaniem społeczności z ludźmi, których znają tylko online lub jako awatary”.

Techman Ju uważa, że ​​gry powinny być „priorytetem numer jeden”, ponieważ „szybko zaczną przyciągać więcej osób do zestawów VR”.

Ale w tej chwili koszt wejścia jest jedną z głównych barier wejścia do metaverse VR.

TigressX mówi, że ceny sprzętu są jej głównym zmartwieniem, ale zaczynamy widzieć tańsze zestawy słuchawkowe.

Techman Ju i Thrill uważają, że treści VR staną się bardziej popularne, gdy sprzęt stanie się bardziej dostępny.

raport Pew Research Center w USA mówi, że metaverse może mieć nawet pół miliarda użytkowników do 2040 roku.

To bardzo odległa przyszłość, ale Thrill mówi, że to ekscytujący czas, ponieważ „możesz być dowolnym influencerem, jakiego tylko sobie wyobrazisz”.

„To otwiera zupełnie nową sferę rzeczy, które możesz zrobić”.

Leave a Comment