Darktrace ostrzega przed awansem w ulepszonych sztuczkach sztucznej inteligencji od czasu zwolnienia ChatGPT

Firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem odnotowuje pojawienie się wyrafinowanych oszustw e-mailowych o zwiększonej złożoności językowej

Firma Darktrace zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym ostrzegła, że ​​od czasu wydania ChatGPT zaobserwowano wzrost liczby przestępców wykorzystujących sztuczną inteligencję do tworzenia bardziej wyrafinowanych oszustw w celu oszukania pracowników i włamania się do firm.

Firma z siedzibą w Cambridge, która odnotowała 92-procentowy spadek zysków operacyjnych w ciągu półrocza do końca grudnia, stwierdziła, że ​​sztuczna inteligencja dodatkowo umożliwia „haktywistycznym” cyberatakom przy użyciu oprogramowania ransomware w celu wyłudzania pieniędzy od firm.

Firma stwierdziła, że ​​od czasu wprowadzenia w listopadzie ubiegłego roku niezwykle popularnego narzędzia AI ChatGPT wspieranego przez Microsoft, zaobserwowała pojawienie się bardziej przekonujących i złożonych oszustw ze strony hakerów .

„Darktrace odkryło, że chociaż liczba ataków e-mailowych na własną bazę klientów utrzymywała się na stałym poziomie od czasu wypuszczenia ChatGPT, te, które polegają na nakłanianiu ofiar do kliknięcia złośliwych linków, spadły, a złożoność językowa, w tym między innymi objętość tekstu, interpunkcja i długość zdań, wzrosła” – poinformowała spółka.

„To wskazuje, że cyberprzestępcy mogą skupić się na tworzeniu bardziej wyrafinowanych oszustw socjotechnicznych, które wykorzystują zaufanie użytkowników”.

Jednak Darktrace powiedział, że zjawisko to nie doprowadziło jeszcze do pojawienia się nowej fali cyberprzestępców, a jedynie do zmiany taktyki istniejącej kohorty.

„ChatGPT [nie] jeszcze znacząco obniżył bariery wejścia dla cyberprzestępców, ale wierzy, że mógł pomóc w zwiększeniu wyrafinowania wiadomości phishingowych, umożliwiając przeciwnikom tworzenie bardziej ukierunkowanych, spersonalizowanych i ostatecznie skutecznych ataków” — firma powiedział.

Darktrace ostrzegł również w swoich wynikach, że zaobserwował „zauważalne” spowolnienie w firmach rejestrujących się w produktach zabezpieczających w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku. Spadek zysków operacyjnych w ostatnich sześciu miesiącach 2022 r. przypisała ustawie podatkowej związanej z przyznaniem nagród w postaci akcji dyrektorowi generalnemu Poppy Gustafsson i szefowej finansowej Cathy Graham, co zmusiło ją do obniżenia prognozy darmowy przepływ gotówki w tym roku.

Firma, której kapitalizacja rynkowa w wysokości 1,9 miliarda funtów jest daleka od oszałamiających szczytów wynoszących prawie 7 miliardów funtów po wejściu na giełdę, powiedziała, że ​​zwiększyła bazę klientów o kwartał rok do roku z 6573 do 8178 w ciągu sześciu miesięcy do końca grudnia.

Darktrace, które spotkało się z falą krytyki ze strony krótkich sprzedawców, którzy nie byli przekonani, że może osiągnąć swój cel, jakim jest stanie się potencjalnym europejskim supermocarstwem w zdominowanej przez Stany Zjednoczone przestrzeni cyberbezpieczeństwa, powiedziało, że nie jest zaniepokojone niedawnym spadkiem liczby nowych transakcji.

„Chociaż nastąpiło spowolnienie w pozyskiwaniu nowych klientów, cieszę się, że nasze inwestycje w utrzymanie klientów i zwiększenie wartości zarówno nowych, jak i istniejących kontraktów się opłacają” — powiedział Gustafsson, który wskazał na 36% wzrost rok do roku przychodów w okresie sześciu miesięcy do końca grudnia.

„Nasza działalność nadal działa w trudnych warunkach makroekonomicznych, przy stałym silnym wzroście przychodów rok do roku”.