Dlaczego warto zwiedzać Kretę wiosną – i to pieszo

Największa i najbardziej wysunięta na południe wyspa Grecji zachwyca wiosną – nie ma lepszego czasu na trekking

zamiast stawić czoła greckiemu upale latem, dlaczego nie odwiedzić go wiosną, kiedy klimat jest łagodny i umiarkowany? Weź pod uwagę możliwy do opanowania czas podróży, pyszne jedzenie i obniżone ceny zakwaterowania, a otrzymasz idealną kombinację na ucieczkę bez tłumów.

Spodziewaj się świetlistych krajobrazów ożywionych pąkami drzew, kwitnącymi polnymi kwiatami i bezchmurnym, błękitnym niebem.

Naszą bazą wypadową na tydzień łagodnych spacerów z przewodnikiem jest Arosmari Village Hotel na obrzeżach Vamos, dziewiczej XVIII-wiecznej wioski położonej na tle pokrytych śniegiem Gór Białych. Skupisko Arosmari starannie przekształconych domków z kamienia i drewna cyprysowego obejmuje aneksy kuchenne, salony na otwartym planie, sypialnie z belkami stropowymi i zacienione tarasy.

Centralnym punktem jest jednak jego wspaniały ogród. Róże i krzewy lawendy otaczają maleńką kapliczkę i starożytną kamienną chatę pasterską. Jest ogromny basen, ale jeszcze piękniejsze są sekretne miejsca w ogrodzie, gdzie leżaki z perkalowymi poduszkami są zacienione przez drzewa cytrynowe i pomarańczowe.

Stopy lekko pulsują po całodziennej wędrówce z przewodnikiem, więc z łatwością można tu spędzić popołudnie. Jednak poranki są pełne aktywności. Po wspaniałym śniadaniu w formie bufetu mamy szereg dość łatwych wędrówek prowadzonych przez emigranta Jonathana Peata. Pierwszego dnia kierujemy się na zachód, na pokryty kwiatami płaskowyż Megala Chorafia w pobliżu minojskiego miasta Aptera.

To zdecydowanie mój ulubiony spacer w tygodniu, nie tylko ze względu na panoramiczne widoki na Morze Śródziemne i fascynu Czasami wydaje się, że brodzimy w gigantycznej misce sałatkowej, a podczas gdy przemierzamy zielone łąki starożytnymi ścieżkami, Jonathan zabawia nas lokalnymi historiami i przepisami na eliksiry roślinne. Później wracamy przez cytrusowe gaje pełne słodkich i gorzkich pomarańczy, mandarynek i grejpfrutów.

Każdy codzienny spacer obejmuje wspaniały lunch w rodzajach tawern, których nigdy nie znajdziesz bez pomocy poufnej wiedzy. W Taverna Moustakas w Stilos ucztujemy niekończącym się meze, słonymi kotletami jagnięcymi i mocnym lokalnym winem.

W głębi lądu od nadmorskiego miasta Chania podziwiamy doskonale zachowany hellenistyczny most z V wieku pne, gdy przechodzimy przez pola usiane dzikimi szparagami i cyklamenami w drodze do maleńkiej Mazy.

jące ruiny archeologiczne, ale również ze względu na bujną florę pod stopami: szałwię jerozolimską, małe dzikie storczyki i niebieskie pimpernele.

W jedynej tawernie w Mazie jest więcej smakołyków – tradycyjna kreteńska uczta weselna z karczochami i purée z fasoli fava oraz górską zieleniną w cieście filo. Jemy na świeżym powietrzu pod 600-letnim drzewem oliwnym, a później wpadamy do ładnego kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja, z rzadkimi freskami autorstwa słynnego XIV-wiecznego kreteńskiego artysty Ioannisa Pagomenosa.

Niezapomniane pikniki organizuje żona Jonathana, Myriam – szczególnie mile widziane po wyczerpującym spacerze starożytnymi weneckimi ścieżkami na płaskowyżu Omalos. Krajobraz jest tu ubogi. Kozy trzymają się skalistych klifów, a nad nimi krążą sępy płowe i myszołowy. Podobnie dramatyczny jest nasz spacer w Akrotiri, gdzie wspinamy się rozległym wąwozem usianym opuszczonymi kościołami klasztornymi i jaskiniami pustelników. Powietrze przesycone jest ostrym zapachem dzikiego tymianku i na szczęście mamy ten marzycielski skrawek wyspy wyłącznie dla siebie.

Idź tą drogą

Trzy ekscytujące wakacje poza sezonem w Grecji

Wędrówka po wyspach między Naxos i Santorini 

Podczas tych trekkingowych wakacji masz bonus w postaci spaceru po dwóch bajecznych wyspach trasami, które zabiorą Cię z dala od tłumów. Obie wyspy są urocze wiosną, przed głównym sezonem turystycznym. Piesze wakacje z przewodnikiem obejmują wszystkie transfery, wskazówki dojazdu, mapy i zakwaterowanie ze śniadaniem w charakterystycznych hotelach.

Ukryte Korfu 

Ciesz się mniej znanymi częściami popularnego zachodniego wybrzeża Korfu podczas tej pieszej wycieczki z przewodnikiem z hotelu do hotelu. Każdy codzienny spacer na umiarkowanym poziomie prowadzi szlakiem Korfu i prowadzi z południa wyspy na północ, podążając starożytnymi ścieżkami nad wybrzeżem. Bagaż jest przewożony codziennie, kolacja, pikniki i mapy są wliczone w cenę, a eklektyczna mieszanka trzygwiazdkowych wiejskich hoteli znajduje się w spokojnej okolicy.

Jesień na półwyspie Pelion 

Odkryj ten mało znany zakątek Grecji kontynentalnej podczas idyllicznego spaceru z przewodnikiem po średniowiecznych kamiennych ścieżkach pod dramatyczną górą Pelion. Tygodniowa wycieczka z niepełnym wyżywieniem na umiarkowanym poziomie obejmuje dzień wolny, a także wędrówki z przestojami na plażach wolnych od tłumów.