Dostawcy energii w Wielkiej Brytanii znów będą agresywni

Oczekuje się, że zmiana dostawcy energii powróci jeszcze w tym roku po dwuletniej przerwie spowodowanej brakiem konkurencji przy wysokich rachunkach.

Wiodąca firma zajmująca się doradztwem energetycznym, Cornwall Insight, powiedziała w poniedziałek, że obniżenie kosztów jeszcze w tym roku da konsumentom szansę na „odzyskanie części kontroli” nad rachunkami, ponieważ dostawcy ponownie będą konkurować o klientów.

Zmiana dostawcy stawała się coraz bardziej powszechna w ciągu ostatniej dekady, ponieważ organ regulacyjny próbował poprawić konkurencję w sektorze. Jednak gwałtowny wzrost cen gazu w 2021 r. doprowadził do upadku 29 dostawców, a pozostałe firmy oferowały klientom stałe oferty na poziomie lub tuż poniżej pułapu cenowego.

Niektórym z największych brytyjskich dostawców zapłacono za przyjmowanie setek tysięcy klientów w ramach procesu dostawcy ostatniej szansy, podczas gdy Octopus Energy nabył 1,5 miliona klientów dostawcy Bulb, któremu udzielono pomocy finansowej, w ramach umowy z rządem.

Cornwall Insight powiedział, że obniżenie cen może zachęcić dostawców do bardziej aktywnego konkurowania o klientów.

Kryzys energetyczny, który rozpoczął się w 2021 roku i został zaostrzony przez inwazję na Ukrainę, spowodował gwałtowny wzrost rachunków, ponieważ hurtowe ceny gazu gwałtownie wzrosły. Jednak ceny gazu spadły w ostatnich dniach do 18-miesięcznych minimów i istnieje nadzieja, że ​​rachunki spadną jeszcze w tym roku.

Cornwall Insight przewidział w poniedziałek, że pułap cen energii Ofgem osiągnie 3294 GBP od kwietnia, a następnie pozostanie na poziomie około 2150 GBP od lipca do końca roku.

Oczekuje się, że rachunki wzrosną w krótkim okresie, ponieważ rządowa gwarancja ceny energii, mająca na celu ograniczenie średnich rocznych kosztów do 2500 GBP, wzrasta od kwietnia do 3000 GBP. Jednorazowy rabat w wysokości 400 GBP również nie zostanie powtórzony, co pogorszy sytuację gospodarstw domowych.

Dr Craig Lowrey, główny konsultant w firmie konsultingowej, powiedział: „Podczas gdy ceny poniżej pułapu [Ofgem] pozostają znacznie wyższe niż normy historyczne, połączenie spadających cen hurtowych i wzrostu gwarancji cen energii może spowodować powrót konkurencyjnych taryf, a wraz z nią szansa dla konsumentów na odzyskanie części kontroli nad rachunkami za energię.

„Oczywiście wszystkie te wyniki podlegają niestabilności hurtowego rynku energii – potencjału, którego nie można zdyskontować, podczas gdy obecny kryzys energetyczny wciąż trwa”.

Martin Young, analityk Investec, powiedział, że jest „prawdopodobne”, że dostawcy zaczną oferować umowy o stałej cenie poniżej gwarancji rządowej w wysokości 3000 GBP – która obowiązuje do kwietnia przyszłego roku – „chociaż poziom opłat wyjściowych będzie ważny w ocenie atrakcyjności” ”.

Rząd znalazł się pod presją , aby ustalić gwarancję na 2500 funtów, zamiast podnosić ją od kwietnia. Cornwall Insight oszacował, że zignorowanie tych wezwań pozwoli rządowi zaoszczędzić 2,6 miliarda funtów: przewiduje, że szacunkowy koszt wyniósłby 26,8 miliarda funtów, a gdyby miał pozostać na poziomie 2500 funtów, koszt wyniósłby 29,4 miliarda funtów, znacznie mniej niż poprzednie szacunki dzięki do spadku hurtowych cen gazu.