Elon Musk odzyskuje tytuł najbogatszego człowieka na świecie po wzroście akcji Tesli

Wartość netto właściciela Twittera podobno rośnie do 187 miliardów dolarów po gwałtownym spadku pod koniec 2022 roku

Według Bloomberg Billionaires Index, Elon Musk po raz kolejny jest najbogatszym człowiekiem na świecie po wzroście cen akcji Tesli w poniedziałek, który zwiększył wartość netto właściciela Twittera o prawie 7 miliardów dolarów do 187 miliardów dolarów .

Odzyskanie przez Muska pierwszego miejsca od francuskiego magnata dóbr luksusowych Bernarda Arnaulta następuje po gwałtownym spadku jego bogactwa pod koniec 2022 roku, kiedy stał się pierwszą osobą, która zgromadziła, a następnie straciła 200 miliardów dolarów . Jego majątek osiągnął szczytowy poziom około 340 miliardów dolarów w listopadzie 2021 roku i spadł do około 128 miliardów dolarów na początku 2023 roku.

Majątek osobisty Muska pochodzi głównie z akcji Tesli. Producent samochodów elektrycznych stracił prawie dwie trzecie swojej wartości w 2022 r. w związku z obawami inwestorów o słabnący popyt, rozpraszającym zakupem Twittera przez Muska i burzliwym początkiem jego kadencji na platformie mediów społecznościowych.

Podczas gdy problemy Muska na Twitterze trwają, po tym jak podobno zwolniono dodatkowych 200 pracowników w weekend po zmniejszeniu siły roboczej z 7500 do około 2000 od października, cena akcji Tesli wzrosła o prawie 90% od początku 2023 roku.

W środę firma zorganizuje doroczny Dzień Inwestora w swojej fabryce w Austin w Teksasie, a Musk ma omówić przyszłe produkty, w tym długo obiecane Cybertruck i Semi Truck, a także plany rozbudowy infrastruktury produkcyjnej na całym świecie.

Jeden z takich planów został przedstawiony we wtorek, kiedy meksykański prezydent Andrés Manuel López Obrador powiedział, że Musk obiecał mu telefonicznie, że Tesla zbuduje nową fabrykę w mieście Monterrey. „Będzie to oznaczało znaczną inwestycję i wiele, wiele miejsc pracy” – powiedział López Obrador.

Tesla ma już fabryki w Chinach i Niemczech, a analitycy sugerują, że może rozszerzyć działalność na Kanadę i Indonezję.

Producent samochodów nadal stoi jednak przed wyzwaniami, w tym wzmożoną kontrolą technologii wspomagania kierowcy. Ogłosił wycofanie 362 000 pojazdów 16 lutego po tym, jak organy regulacyjne stwierdziły, że jego oprogramowanie Full Self-Driving Beta nie jest zgodne z przepisami ruchu drogowego.

W poniedziałek akcjonariusze złożyli kolejny pozew przeciwko Muskowi, twierdząc, że wielokrotne wyolbrzymianie przez Teslę jej możliwości samojezdnych stanowiło oszustwo.

Musk również wzbudza kontrowersje swoim nieobliczalnym i prowokacyjnym zachowaniem w Internecie. Po zniesieniu zakazów dla zwolenników białej supremacji, neonazistów i teoretyków spiskowych QAnon na Twitterze , miliarder zyskał przychylność prawicowych trolli i aktywistów.

W poniedziałek poparł Scotta Adamsa , rysownika Dilberta, którego rasistowska tyrada w niedawnym występie na YouTube doprowadziła do anulowania jego komiksu w amerykańskich gazetach.