Główny audyt MacBook Expert M2: najlepszy komputer Macintosh ma większą moc i dłuższy czas pracy na baterii

ktualizacja chipa Apple M2 Pro dla MacBooka Pro zwiększa wydajność i żywotność baterii w już i tak bardzo wydajnej maszynie – ale wiąże się ze znacznym wzrostem ceny, co czyni ją szczególnie kosztowną poza Stanami Zjednoczonymi.

Cena początkowa wynosi 2149 GBP (1999 USD / 3199 AUD), czyli o 250 GBP (200 AUD) więcej niż jego poprzednik, pomimo tej samej ceny w USA, co częściowo wynika ze słabych kursów walut. To nie jest tak, że model 2021 był tani, ale przekroczenie granicy 2000 funtów dla nowej wersji znacznie podnosi barierę wejścia.

Zewnętrzna strona maszyny pozostaje nietknięta, dzięki zwycięskiej kombinacji genialnego, szybkiego, ostrego i superjasnego ekranu, wiodącej w swojej klasie klawiatury i gładzika, rozsądnemu wyborowi portów oraz doskonałemu wyglądowi i stylowi odpowiadającemu jego cenie. To było doskonałe w 2021 roku i tak pozostaje do dziś.

Obsługuje system macOS 13.2 Ventura, podobnie jak wszystkie najnowsze komputery Mac, w tym jego stacjonarny partner, Mac mini . Zasadniczo działa podobnie do poprzednich wersji i nie różni się zbytnio od systemu Windows, ale ma przydatne funkcje udostępniania ekranu i zbliżenia, dzięki czemu można używać najnowszego iPada jako drugiego ekranu lub sterować nim zdalnie . Możesz użyć iPhone’a jako bezprzewodowej kamery internetowej , która działa naprawdę dobrze, ale jest mniej potrzebna, ponieważ kamera FaceTime HD na MacBooku Pro jest już całkiem niezła.

Specyfikacje

  • Ekran: 14,2 cala mini LED (3024 x 1964; 254 ppi) ProMotion (120 Hz)
  • Procesor: Apple M2 Pro lub M2 Max
  • RAM: 16, 32, 64 lub 96 GB
  • Przechowywanie: 512 GB, 1, 2, 4 lub 8 TB SSD
  • System operacyjny: macOS 13.2 Ventura
  • Aparat: kamera FaceTime HD 1080p
  • Łączność: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, 3x USB 4/Thunderbolt 4, HDMI 2.1, karta SD, słuchawki
  • Wymiary: 221,2 x 312,6 x 15,5 mm
  • Waga: 1,6 kg

M2 Pro jest szybszy i wydajniejszy

Nowy układ M2 Pro oferuje przyzwoity wzrost wydajności w porównaniu z i tak już bardzo szybkimi układami M1 Pro , z nawet o 14% poprawą szybkości procesora i nawet o 22% szybszą grafiką w testach. To stawia go obok jednych z najlepszych chipów do laptopów Intel i AMD, ale przy znacznie niższym zużyciu energii. Chip M2 Max jest również dostępny dla tych, którzy potrzebują więcej grafiki lub mocy do specjalistycznych zastosowań.

Wyposażony w M2 Pro laptop działał na baterii o około 10% dłużej niż jego poprzednik w moich testach, zarządzając ponad 15 godzinami lekkiej pracy, takiej jak przetwarzanie tekstu lub przeglądanie i około 12 godzin bardziej wymagających zadań, takich jak edycja partii dużych zdjęcia w Affinity Photo. To imponujące, przewyższające wszystkich rywali o pewien margines.

Akumulator osiąga pełne naładowanie w niecałe 90 minut, osiągając 50% w około 30 minut przy użyciu dołączonej ładowarki USB-C o mocy 96 W i kabla MagSafe firmy Apple, ale można go również ładować przez dowolny port USB.

Zrównoważony rozwój

MacBook Pro jest wykonany w 30% z materiałów pochodzących z recyklingu, w tym z aluminium, pierwiastków ziem rzadkich, cyny, złota i plastiku. Apple przedstawia w swoim raporcie wpływ komputera na środowisko .

Komputer ogólnie można naprawić i dostępne są instrukcje naprawy , a bateria może zostać wymieniona przez firmę Apple za 245 GBP. Specjaliści od napraw iFixit pochwalili łatwiejszą do naprawy konstrukcję maszyny, ale skrytykowali stosowanie przez Apple blokad programowych na częściach zamiennych. Apple oferuje programy wymiany i bezpłatnego recyklingu, w tym dla produktów innych niż Apple.

Cena

14-calowy MacBook Pro zaczyna się od 2149 GBP ( 1999 USD / 3199 AUD ) za układ M2 Pro z 10-rdzeniowym procesorem i 16-rdzeniowym procesorem graficznym, 16 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci. Modele z 12-rdzeniowym procesorem / 19-rdzeniowym procesorem graficznym M2 Pro kosztują od 2499 GBP, podczas gdy modele M2 Max zaczynają się od 3149 GBP.

16-calowy MacBook Pro zaczyna się od 2699 GBP ( 2499 USD / 3999 AUD ). Po zakupie nie ma możliwości rozbudowy pamięci RAM ani pamięci.

Dla porównania, MacBook Air M2 zaczyna się od 1249 funtów , podczas gdy laptopy z systemem Windows mniej więcej odpowiadające nowym maszynom, takie jak Dell XPS 15, kosztują około 1950 funtów , Razer Blade 14 to około 2100 funtów , a Microsoft Surface Laptop Studio kosztuje od 1000 funtów . 1449 .

Werdykt

14-calowy MacBook Pro to naprawdę doskonały laptop o dużej mocy i dłuższej żywotności baterii niż którykolwiek z jego konkurentów.

Wiele jego części jest najlepszych w swojej klasie i składa się w bardzo łatwy w obsłudze pakiet. Ale wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami, które mogą być zaporowe nawet dla tych, którzy szukają profesjonalnego konia roboczego – 2149 funtów kupuje strasznie dużo maszyny gdzie indziej.

Z pewnością dla konsumentów Apple sprawia, że ​​MacBook Air M2 za 1249 GBP jest jeszcze bardziej kuszący za 900 GBP mniej niż podstawowy Pro, choć wciąż nie do końca tani. Dla tych, którzy potrzebują komputera Mac, ale nie potrzebują zasilania i portów, nie ma zbyt wielu zakrętów dla Air.

Mimo to zachęcające jest obserwowanie, jak Apple nadal czyni postępy z własnymi układami scalonymi w zwiększaniu wydajności i efektywności energetycznej. Dłuższa żywotność baterii jest zawsze mile widziana.

Plusy: mocny, bardzo długi czas pracy na baterii, fantastyczny ekran miniLED ProMotion, mnóstwo portów i slotu na kartę SD, genialne głośniki, Touch ID, świetna klawiatura i gładzik, MagSafe, 14 cali to świetny rozmiar.

Wady: brak USB-A, brak Face ID, brak kamery Center Stage, brak możliwości aktualizacji pamięci RAM lub SSD po zakupie, brak obsługi Boot Camp/Windows, bardzo drogie.