Goście korzystający z atrakcji samochodowych w Wielkiej Brytanii zniżają o 25% w stosunku do liczb sprzed koronawirusa

Perfekcyjna burza Covid, Brexit, ceny energii i kryzys kosztów utrzymania obwiniany za rozczarowujące dane

Według organizacji branżowej, liczba odwiedzających główne atrakcje Wielkiej Brytanii jest nadal prawie o jedną czwartą niższa niż przed pandemią, dzięki idealnej burzy Covid, Brexitu, cenom energii i szerszemu kryzysowi finansowemu.

Dane opublikowane w piątek przez Association of Leading Visitor Attractions pokazują, że choć liczba odwiedzin jego obiektów wzrosła w 2022 roku o 69% w porównaniu z rokiem poprzednim, to wciąż była o 23% niższa niż w 2019 roku.

Bernard Donoghue, dyrektor organizacji, opisał roczny wzrost jako „prawdopodobnie tak duży, na jaki mogliśmy liczyć”, biorąc pod uwagę bezprecedensowe wyzwania stojące przed jego członkami, do których należą najsłynniejsze brytyjskie muzea, galerie, katedry i parki.

„Jako sektor nigdy nie zostaliśmy dotknięci tak wieloma zmiennymi, które są całkowicie poza naszą kontrolą w tym samym czasie” – powiedział Guardianowi. „Nie tylko Covid, ale także koszty życia w kryzysie, koszty energii i kac po Brexicie.

„Zatrudnienie i rekrutacja pracowników to jedno z największych wyzwań dla turystyki i hotelarstwa, a częścią tego wielkiego wyzwania jest zastąpienie osób… które wyjechały podczas Covid – ale częściowo z powodu Brexitu – aby wrócić do swoich krajów w UE lub dalej za granicę.

„Ten cały koszyk niekontrolowanych zmiennych nigdy wcześniej nie uderzył nas w taki sposób. Dlatego wciąż niezwykłe jest to, że nasze atrakcje dla odwiedzających rosną, przetrwają i kwitną z dnia na dzień, pomimo tego wszystkiego”.

Podczas gdy niektóre atrakcje, szczególnie te bezpłatne i te w Londynie, odnotowały silny wzrost rok do roku, obraz był mieszany w innych częściach Wielkiej Brytanii. Stolica odnotowała średnio największy wzrost, z wizytami wyższymi o 152%, Szkocją o 128%, a Irlandią Północną o 120% w porównaniu z 2021 r.

Najczęściej odwiedzaną atrakcją wewnętrzną i drugą najczęściej odwiedzaną ogólnie (po Windsor Great Park) było Muzeum Historii Naturalnej, które odnotowało wzrost liczby odwiedzających o 196% do 4,6 mln w 2022 r. Muzeum Brytyjskie, wzrost o 209% do 4,1 mln, przesunęło się z szóstego miejsca miejsce na trzecie miejsce.

Szkockie Muzeum Narodowe, które odnotowało wzrost o 199% do prawie 2 milionów odwiedzających, uplasowało się na dziewiątym miejscu w klasyfikacji generalnej. Liczba odwiedzających Titanic Belfast wzrosła o 177% do 624 000.

W Londynie ciągły niedobór odwiedzających z Chin i Dalekiego Wschodu był poważnym wyzwaniem w 2022 r. kryzys.

„Kiedy koszty benzyny były prawdziwym problemem, centra miast radziły sobie dobrze, ponieważ mogły polegać na ludziach dojeżdżających do nich komunikacją miejską. Ale w odległe miejsca ludzie mówili: „właściwie, to będzie mnie to sporo kosztowało, żeby tam pojechać”.

Z zadowoleniem przyjął rozszerzenie ulg podatkowych dla muzeów i galerii w budżecie na ten tydzień , ale wezwał rząd do większego wsparcia kosztów energii („największe zagrożenie dla naszej stabilności finansowej”), obniżenia podatku VAT na atrakcje turystyczne oraz odnowienia nacisk marketingowy na zagranicznych turystów.

„Muszę powiedzieć, że ogólnoświatowe relacje medialne z pogrzebu królowej i zbliżającej się koronacji ogromnie w tym pomogą. Będzie to miało znaczenie dla tych ludzi, którzy są przyciągani do Wielkiej Brytanii z powodu tych rzeczy” – powiedział.