Hojna 7-procentowa podwyżka płac dla personelu sklepu Tesco

Tesco ma podnieść stawkę godzinową dla pracowników sklepów o 7% do minimum 11,02 GBP za godzinę, co jest trzecią podwyżką płac w ciągu roku w obliczu silnej konkurencji o pracowników.

Wzrost, który nastąpił od kwietnia, stawia największy supermarket w Wielkiej Brytanii nieco przed obecnie najlepiej płacącymi sklepami spożywczymi – Aldi i Sainsbury’s – które płacą 11 funtów za godzinę, i jest na dobrej drodze do pokonania rywala Asdy, który podniesie płace do co najmniej 11 funtów za godzinę od tego samego miesiąca.

Jednak Asda planuje podwyższyć płacę do 11,10 funta za godzinę od lipca, podczas gdy Aldi płaci za przerwy, świadczenie warte setki funtów rocznie.

Tesco powiedziało, że jego pracownicy będą nadal otrzymywać darmowe jedzenie i zniżkę do 1500 funtów rocznie na zakupy. Pracownicy w londyńskich dzielnicach otrzymają wyższą podwyżkę – 8,4% lub 93 pensy na godzinę, podnosząc stawkę godzinową do 11,95 GBP.

Detaliści zostali zmuszeni do wprowadzenia wielokrotnych podwyżek w ciągu ostatnich 12 miesięcy w związku z silną konkurencją o pracowników i gwałtownym wzrostem kosztów życia w wyniku wzrostu rachunków za energię i żywność, a także wyższych oprocentowania kredytów hipotecznych i średnich czynszów.

Szybko rozwijające się dyskonty poszukują w tym roku tysięcy dodatkowych pracowników, a Aldi powiedział w zeszłym tygodniu, że w 2023 r. przyjmie 6000 dodatkowych pracowników w ramach planowanej ekspansji. Sieć dodała w poniedziałek, że zamierza podwoić liczbę sklepów w Wielkim Londynie w nadchodzących latach do około 120, jeśli uda jej się znaleźć odpowiednie witryny – ruch, który wymagałby ponad 2000 dodatkowych pracowników.

Asda powiedziała w zeszłym tygodniu, że zainwestuje 141 milionów funtów w podniesienie godzinowej płacy pracowników sklepów o 10% do lipca, katapultując sieć supermarketów z dołu ligi płacowej na szczyt. Pracownicy otrzymają minimalną stawkę godzinową w wysokości 11 funtów od 2 kwietnia, a następnie 11,11 funtów od 2 lipca, w porównaniu z obecnymi 10,10 funtów.

Daniel Adams, krajowy urzędnik związku zawodowego pracowników sklepów Usdaw, który negocjował umowę płacową Tesco, powiedział, że „stanowi to znaczący krok naprzód w zakresie płac w handlu detalicznym Tesco. Stanowi to trzecią podwyżkę płac w ciągu 10 miesięcy i zapewnia, że ​​firma nadal pozytywnie reaguje na znaczną presję, z jaką borykają się nasi członkowie”.