Kanada bojkotuje TikTok w sprawie rządowych gadżetów zamiast gier o bezpieczeństwo

UE i część Stanów Zjednoczonych już blokują dostęp do chińskiej aplikacji w związku z obawami o prywatność i bezpieczeństwo danych

Kanada dołączyła do USA i UE, wprowadzając powszechny zakaz uniemożliwiający instalowanie TikTok na wszystkich urządzeniach mobilnych wydanych przez rząd, ponieważ zachodni urzędnicy podejmują działania w sprawie chińskiej aplikacji do udostępniania wideo.

Justin Trudeau, premier Kanady, nie wykluczył dalszych działań. „Podejrzewam, że gdy rząd podejmie znaczący krok, aby powiedzieć wszystkim pracownikom federalnym, że nie mogą już używać TikTok na swoich telefonach służbowych, wielu Kanadyjczyków, od biznesu po osoby prywatne, zastanowi się nad bezpieczeństwem własnych danych i być może dokona wyborów” – powiedział. powiedział.

„Zawsze jestem fanem przekazywania Kanadyjczykom informacji, aby mogli podejmować właściwe dla nich decyzje”.

Władza wykonawcza UE powiedziała w zeszłym tygodniu, że tymczasowo zakazał TikTok na telefonach używanych przez pracowników jako środek bezpieczeństwa cybernetycznego. We wtorek Parlament Europejski poszedł w jego ślady, zakazując pracownikom instalowania aplikacji na każdym telefonie, który miał dostęp do poczty elektronicznej lub sieci parlamentarnych.

W Stanach Zjednoczonych ponad połowa stanów i Kongres zakazały korzystania z TikToka na oficjalnych urządzeniach rządowych. W poniedziałek Biały Dom rozszerzył zakaz na wszystkie agencje rządowe, dając pracownikom federalnym 30 dni na usunięcie aplikacji z urządzeń służbowych.

TikTok jest niezwykle popularny wśród młodych ludzi, ale jego chińska własność wzbudziła obawy, że Pekin może gromadzić dane o zachodnich użytkownikach lub rozpowszechniać prochińskie narracje i dezinformacje. TikTok jest własnością ByteDance, chińskiej firmy, która w 2020 roku przeniosła swoją siedzibę do Singapuru.

TikTok staje w obliczu nasilającej się kontroli ze strony Europy i Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa i prywatności danych w związku z obawami, że aplikacja może zostać wykorzystana do promowania pro-pekińskich poglądów lub zbierania informacji o użytkownikach. Pojawia się, gdy Chiny i Zachód są uwikłane w szerszą wojnę o technologię, od balonów szpiegowskich po chipy komputerowe.

Firma przez lata borykała się z kilkoma siniakami. W grudniu przyznał, że wykorzystał swoją aplikację do szpiegowania wielu amerykańskich dziennikarzy w ramach dochodzenia w sprawie wycieku iw rezultacie zwolnił co najmniej czterech pracowników. Co więcej, wielokrotnie wykazano, że jest mniej oddzielony od swojej chińskiej własności, niż twierdził, z wytycznymi moderacji (od czasu zmiany), które posunęły naprzód politykę zagraniczną Pekinu i trwałe powiązania między bazą kodu TikTok a jego siostrzaną aplikacją Douyin w Chinach kontynentalnych.

Ale pomimo dochodzeń na różnych kontynentach, nie znaleziono żadnego dymiącego pistoletu, który wykazałby, że zbieranie danych przez TikTok jest czymś więcej niż tym samym „ kapitalizmem nadzoru ”, który rywale, tacy jak Facebook i Instagram, stosują do sprzedaży ukierunkowanych reklam. Zamiast tego TikTok został poproszony o obronę przed zarzutami o to, co mógłby zrobić, gdyby państwo chińskie zmusiło go do działania.

Kanadyjska prezes zarządu skarbu, Mona Fortier, powiedziała, że ​​rząd federalny zablokuje również pobieranie aplikacji na oficjalne urządzenia w przyszłości. Fortier powiedział, że kanadyjski dyrektor ds. Informatyki stwierdził, że stanowi to „niedopuszczalny poziom ryzyka dla prywatności i bezpieczeństwa… Na urządzeniu mobilnym metody gromadzenia danych TikTok zapewniają znaczny dostęp do zawartości telefonu” – powiedział Fortier.

„Chociaż ryzyko związane z korzystaniem z tej aplikacji jest jasne, nie mamy w tej chwili dowodów na to, że informacje rządowe zostały naruszone”.

Rzecznik TikTok powiedział w e-mailu: „To ciekawe, że rząd Kanady postanowił zablokować TikTok na urządzeniach wydanych przez rząd, nie powołując się na żadne szczególne obawy dotyczące bezpieczeństwa ani nie kontaktując się z nami z pytaniami dopiero po wprowadzeniu podobnych zakazów w UE i USA. ”

Firma powiedziała, że ​​zawsze jest dostępna, aby omówić prywatność i bezpieczeństwo Kanadyjczyków. „Wyróżnienie TikToka w ten sposób nie służy osiągnięciu tego wspólnego celu” – napisał rzecznik. „Wszystko, co robi, to uniemożliwia urzędnikom dotarcie do opinii publicznej na platformie kochanej przez miliony Kanadyjczyków”.