Kanclerz zgłasza nagrodę Manchesteru w wysokości 1 miliona funtów za inteligencję komputerową

Kanclerz ogłosił roczną nagrodę w wysokości 1 miliona funtów za najbardziej przełomowe badania nad sztuczną inteligencją.

Będzie nosił nazwę Manchester Prize na cześć Baby, pierwszego na świecie komputera z zapisanymi programami, zbudowanego na Uniwersytecie w Manchesterze w 1948 roku.

Jeremy Hunt powiedział, że chce, aby „najlepsze badania nad sztuczną inteligencją miały miejsce w Wielkiej Brytanii”.

Jego budżet ogłosił również około 900 milionów funtów na utworzenie zasobów badawczych AI i opracowanie superkomputera „eksaskalowego”, z początkowymi inwestycjami w tym roku.

Komputery eksaskalowe, zdolne do wykonywania co najmniej kwintylionów operacji na sekundę, mogą być wykorzystywane do prognozowania pogody lub modelowania zmian klimatu, a także sztucznej inteligencji.

Kanclerz ogłosił również 10-letni program badań i innowacji o wartości 2,5 miliarda funtów dla komputerów kwantowych.

„Wybitne zaniedbania”

Sieć przedsiębiorców Tech Nation nazwała swój budżet „pozytywnym wskazaniem zaangażowania rządu Wielkiej Brytanii w stanie się supermocarstwem naukowym i technologicznym”.

Organ branżowy TechUK powiedział, że „postawił Wielką Brytanię z powrotem na boisku, jeśli chodzi o globalną konkurencję w dziedzinie nauki i technologii”, pomimo „znaczących zaniedbań i frustracji, takich jak brak brytyjskiej strategii dotyczącej półprzewodników i jedyne częściowe odwrócenie cięć do ulgi podatkowej na badania i rozwój [badań i rozwoju]”.

Brytyjskie firmy zajmujące się chipami szukały większej pomocy rządowej , podczas gdy Stany Zjednoczone i Chiny zwiększają wsparcie dla swoich branż półprzewodników.

I w posunięciu powszechnie postrzeganym jako niepowodzenie dla ambicji Wielkiej Brytanii, firma Arm zajmująca się projektowaniem układów scalonych – której praca znajduje się w wielu najpopularniejszych na świecie gadżetach – niedawno zdecydowała się nie wchodzić na Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych.

Sekretarka ds. kultury pracowniczej, Lucy Powell, powiedziała: „Budżet nie zawiera żadnego planu zabezpieczenia suwerennych zdolności w zakresie projektowania i produkcji półprzewodników, żadnego planu regulacji rynków cyfrowych w celu uwolnienia konkurencji, innowacji i wyboru konsumentów, ani żadnego planu wspierania większej liczby przedsiębiorstw, a zwłaszcza MŚP [małe i średnie przedsiębiorstwa], aby skorzystać z nowych technologii.”

Sztuczna inteligencja jest szkolona na dużych zbiorach danych zawierających obrazy i tekst, czasami „zeskrobanych” z Internetu bez pozwolenia.

Ale artyści i inni, którzy twierdzą, że ich prawa własności intelektualnej zostały naruszone, zakwestionowali to prawnie.

W budżecie kanclerz powiedział: „Będziemy współpracować z Urzędem ds. Własności Intelektualnej, aby zapewnić jasność zasad własności intelektualnej, aby generatywne firmy zajmujące się sztuczną inteligencją miały dostęp do potrzebnych im materiałów”.

A niektórzy posiadacze praw obawiają się, że oznacza to, że rząd powróci do wstrzymanego planu, aby zapewnić wyjątek od przepisów dotyczących praw autorskich, aby umożliwić firmom zajmującym się sztuczną inteligencją usuwanie treści.

Rachel Coldicutt, która śledzi społeczny wpływ technologii, napisała na Twitterze : „Efektem netto tego może być dawanie jedną ręką na krótką metę i odbieranie drugą – z możliwością priorytetowego potraktowania jeszcze niesprawdzonej perspektywy. (generatywna sztuczna inteligencja) nad ugruntowaną, wysokowydajną branżą (przemysły kreatywne)”.

Strategia integracji cyfrowej

Dyrektor naczelny Good Things Foundation, Helen Milner, z zadowoleniem przyjęła zapowiedź kanclerza o przekazaniu 100 milionów funtów na organizacje charytatywne i organizacje społeczne, ale powiedziała: „Jest to budżet, który uznaje znaczenie technologii cyfrowej, ale żałośnie nie spełnia wymogów integracji cyfrowej.

„Potrzebujemy nowej strategii integracji cyfrowej dla Wielkiej Brytanii, kierowanej przez rząd.

„Potrzebujemy natychmiastowych działań i inwestycji, aby współfinansować włączenie cyfrowe i umiejętności.

„Bez tego osoby pilnie potrzebujące wsparcia nie będą w stanie skorzystać z inwestycji rządowych w krytyczne obszary, takie jak cyfrowe usługi w zakresie zdrowia psychicznego”.

Leave a Comment