Kefalonia pretenduje do tytułu najlepszej greckiej wyspy, w której? Przegląd podróży

Według raportu krajobrazy, piaszczyste plaże i samotność są kluczem do atrakcyjności wyspy Jońskiej

Kefalonia, największa z wysp Jońskich, ze swoimi szmaragdowymi górami, odosobnionymi zatoczkami i podziemnymi jeziorami, została uznana przez Who? za najlepszą grecką wyspę.

Obfite piaszczyste plaże, krajobrazy niezakłócone wysokimi budynkami i dostęp do upragnionej samotności przypieczętowały ofertę dla wyspy, położonej u zachodniego wybrzeża Grecji kontynentalnej, w corocznej ankiecie organizacji konsumenckiej. Który? poprosił ponad 1000 odwiedzających o ocenę 10 głównych wysp greckich pod kątem takich czynników, jak plaże, atrakcje, krajobrazy i stosunek jakości do ceny.

Kefalonia, miejsce akcji powieści Louisa de Bernièresa Mandolina Kapitana Corellego i główne miejsce kręcenia filmu z 2001 roku, w którym wystąpili Nicolas Cage i Penélope Cruz, była jedyną wyspą, która uzyskała pięć gwiazdek w kategorii cisza i spokój, uzyskując łącznie 85%.

Odwiedzający byli szczególnie zachwyceni scenerią wyspy, opisując ją jako „oszałamiającą”, a jeden chwalił w szczególności „piękną i odosobnioną” plażę w Erisos, niedaleko Fiskardo, do której można dojść pieszo przez las.

Jo Rhodes, zastępca redaktora naczelnego Who? Travel, powiedział: „Jeśli planujesz wypad na grecką wyspę, masz duży wybór. Chociaż wszystkie mają bogactwo słońca, morza i piasku, każda wyspa ma swój odrębny charakter i ukryte klejnoty do odkrycia. W tym roku wszystkie najwyżej oceniane wyspy oferowały szansę na ucieczkę od tłumów – Kefalonia, Skiathos i Lefkada oddzieliły się od stada z wysokimi wynikami za ciszę i spokój.

„Miłośnicy imprez na Mykonos schodzili na dół naszej tabeli, a odwiedzający twierdzili, że jest przepełniony i zawyżony. Gdziekolwiek się zdecydujesz, wynajęty samochód pomoże Ci zjechać z utartych szlaków – niezależnie od tego, czy chodzi o zwiedzanie cichego południowo-zachodniego wybrzeża Krety, czy też położonych na wzgórzach wiosek Kos” – powiedziała.

Kefalonia ukradła pierwsze miejsce zeszłorocznemu zwycięzcy Lefkadzie, który w tym roku zajął drugie miejsce dzięki bujnemu krajobrazowi, dziewiczym plażom, skalistym wybrzeżem i potężnemu XIV-wiecznemu zamekowi.

„Wynajęcie łodzi i spędzenie dnia na żeglowaniu po wyspie, zatrzymywanie się w uroczych małych wioskach i nadmorskich tawernach” to według jednego z gości najlepszy sposób na zwiedzanie Lefkady. Inny opisał to miejsce jako „idealne do uprawiania windsurfingu, jazdy na rowerze górskim i spacerów” oraz „w dużej mierze nieskażone przez nadmiernie rozwiniętą turystykę”.

Drugie miejsce, z wynikiem 84%, zajmuje Skiathos. Lefkada uzyskała nieco lepsze wyniki w jedzeniu i piciu, ale Skiathos wynagrodziło to swoimi 62 pięknymi plażami. Aż 70% odwiedzających tę wyspę wraca po pierwszej wizycie.

Skiathos zostało opisane jako „wyjątkowo urocze”, z wielką gościnnością i dobrą równowagą między energiczną sceną życia nocnego a spokojnymi pejzażami morskimi. Została również uznana za idealną bazę wypadową do zwiedzania innych wysp, takich jak Skopelos i Alonnisos. Istnieją również wycieczki statkiem z miasta Skiathos na plażę Lalaria z naturalnym łukiem skalnym: według miejscowej legendy przepłynięcie przez łuk jest kluczem do wiecznej młodości.

Czwarte miejsce przypadło bardziej znanej destynacji Krecie. Pomimo przyciągania co roku ponad 5 milionów turystów, badanie wykazało, że największa grecka wyspa wciąż ma mnóstwo miejsca: jeden z odwiedzających powiedział, że Frangokastello na południowym wybrzeżu ma kilometry pustych plaż, nawet w szczycie sezonu. Większość turystów na wyspie trzyma się północnego wybrzeża, pozostawiając gaje oliwne, winnice, góry i doliny w głębi kraju stosunkowo ciche.

Historyczną atrakcją Krety jest wędrówka wzdłuż skalistego wąwozu Imbros, podążając ścieżką, którą obrały siły alianckie podczas ewakuacji Krety w 1941 roku po przegranej bitwie o Kretę. Mniej znana dolina Amari została uznana za główną atrakcję ze względu na „swoją scenerię, polne kwiaty, wioski, kościoły i klasztor Arkadi”.

Piąte miejsce, z wynikiem 82%, przypadło Korfu z zaleceniami poszukiwania „nieskażonych zatok” z czystą, ciepłą płytką wodą do nurkowania.

Stare miasto Korfu jest wpisane na listę UNESCO, ze starożytnymi fortami zaprojektowanymi przez znanych weneckich inżynierów i wyjątkową architekturą, która daje wgląd w jego historię. Jednak jeden z gości ostrzegł, aby unikać kurortu Cavos na południu wyspy, opisując go jako „obskurny”.

Kos zajął szóste miejsce z wynikiem 80%. Oprócz tętniącego życiem nocnego życia Kos oferuje również, według odwiedzających, stanowiska archeologiczne, w tym ruiny starożytnej Grecji i Rzymu oraz dwa średniowieczne zamki zbudowane przez templariuszy. Polecali ją również rowerzyści, którym podobała się ścieżka bez samochodów wzdłuż nabrzeża głównego miasta. Zakynthos i Rodos zajęły siódme i ósme miejsce, z wynikiem 79% i 78% odwiedzających, podczas gdy wyspa Santorini na Cykladach zajęła drugie miejsce od ostatniego . Podczas gdy dekoracje wyspy i gotowe do zdjęć domy w kształcie prostopadłościanu otrzymały pięć gwiazdek, odwiedzający przyznali jej tylko dwie za spokój i ciszę oraz trzy za plaże.

Na końcu listy znajdowała się wspaniała imprezowa wyspa Mykonos. Zdobywając łącznie 55%, miejsce docelowe A-lister nie było hitem w Where? czytelnicy. „Liczba pasażerów statków wycieczkowych jest ekstremalna i sprawia, że ​​Mykonos jest prawie niemożliwe do poruszania się” – powiedział jeden z nich.

Ponieważ kluby plażowe pobierają 138 funtów dziennie za dwa leżaki i parasol, goście dali wyspie dwie gwiazdki za stosunek jakości do ceny. „Restauracje na ogół będą próbować (i im się to udaje) oszukać cię” — powiedział jeden z czytelników. – Te z portu są bardzo drogie jak na bardzo przeciętne jedzenie. Czasami jest taki, który jest dobry i niedrogi, ale na ogół są ukryte w bocznych uliczkach”.

Odwiedzający mówili, że latem plaże są zatłoczone i pełne głośników grających głośną muzykę taneczną, więc dali mu tylko jedną gwiazdkę za ciszę i spokój. Odwiedzający byli jednak pod wrażeniem „wspaniałych” łąk dzikich kwiatów na pobliskiej niezamieszkanej wyspie Delos, jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Grecji, ale zalecali odwiedzenie obu wysp poza sezonem.