Kontrakty na brytyjskim rynku kontraktowym na piąty miesiąc po planie finansowym Liz Bracket na małą skalę

Zatwierdzenia najniższe od 2009 r. – słupek podczas blokady Covid – ponieważ popyt na nowe domy nadal spade

Brytyjski rynek kredytów hipotecznych skurczył się piąty miesiąc z rzędu, jak pokazują oficjalne dane, ponieważ skok stóp procentowych, który nastąpił po minibudżecie Liz Truss z września 2022 r., nadal powodował załamanie popytu na nowe kredyty mieszkaniowe.

Bank of England powiedział, że spadek w styczniu doprowadził liczbę zatwierdzeń kredytów hipotecznych do najniższego poziomu od 2009 r., który nastąpił po krachu finansowym w 2008 r., wyłączając dramatyczny spadek po pierwszej blokadzie Covid-19 w 2020 r.

Analitycy obwiniali minibudżet za spadek popytu na nowe kredyty hipoteczne na zakup domów i spadek liczby gospodarstw domowych refinansujących kredyty, podczas gdy perspektywy rynku nieruchomości pozostawały niepewne.

Spadek w styczniu był jednak mniejszy niż w poprzednich czterech miesiącach, co sugeruje, że na rynku kredytów hipotecznych wraca pewne zaufanie, choć na znacznie niższym poziomie niż latem ubiegłego roku.

Jason Ferrando, dyrektor generalny pośrednika pożyczek online easyMoney, powiedział: „Nie ma wątpliwości, że katastrofalny minibudżet z września i niepewność w sektorze kredytów hipotecznych, która nastąpiła po nim, miały negatywny wpływ na rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii, pozostawiając spadek zarówno zatwierdzeń kredytów hipotecznych i ceny domów w ślad za tym”.

Ceny mieszkań zaczęły spadać w odpowiedzi na spadek popytu, choć spowolnienie nowych budów i wycofywanie nieruchomości na sprzedaż, ograniczające podaż mieszkań, ograniczyło skalę spadku.

Samuel Tombs, główny ekonomista Wielkiej Brytanii w firmie konsultingowej Pantheon Macroeconomics, powiedział, że dane potwierdzają, że „kupujący czekali na dużą korektę cen domów i większy spadek oprocentowania kredytów hipotecznych, zanim ponownie weszli na rynek”.

Zatwierdzenia netto na zakup domów, które są wskaźnikiem przyszłych pożyczek, spadły do ​​39,6 tys. w styczniu, z 40,5 tys. w grudniu. Zatwierdzenia dla gospodarstw domowych przenoszących kredyty do nowego pożyczkodawcy hipotecznego spadły w styczniu do 25 400 z 26 200 w grudniu, najniższego poziomu od lipca 2012 r.

Oddzielne dane Banku Anglii dotyczące kredytów konsumenckich wykazały wzrost sald kart kredytowych o 1,1 miliarda funtów, co daje łączną sumę wszystkich kredytów konsumenckich w styczniu do 1,6 miliarda funtów, czyli dwukrotnie więcej niż w poprzednim miesiącu i najwięcej od czerwca 2022 r., kiedy to wzrosła do 1,7 miliarda funtów.

Paul Heywood, dyrektor ds. danych i analiz w Equifax UK, powiedział: „Przy tak wysokich kosztach pożyczek możemy spodziewać się dalszego wzrostu całkowitej wartości pożyczek konsumenckich. Chociaż, jeśli Bankowi Anglii uda się odprowadzić trochę ciepła z rynku, możemy zobaczyć realny spadek poziomu zadłużenia.

Kredyty konsumpcyjne gwałtownie spadły w 2020 r. podczas pierwszej i drugiej blokady, po czym wzrosły w 2021 r., choć przy znacznie większym stopniu polegania na pożyczkach z kart kredytowych niż w dekadzie przed pandemią.

Odsetek kredytów konsumpcyjnych na kartach kredytowych utrzymuje się od tamtej pory na wysokim poziomie, co większość analityków obwinia kryzysem kosztów życia.