Leki obniżające poziom cholesterolu mogą pomóc osobom, które nie mogą lub nie chcą przyjmować statyn

Kwas bempediowy, codzienna pigułka już zatwierdzona przez Food and Drug Administration, znacznie obniża poziom cholesterolu i ryzyko zawału serca, wynika z nowych badań.

Statyny są złotym standardem, jeśli chodzi o obniżanie poziomu LDL, czyli „złego” cholesterolu, ale wielu pacjentów zagrożonych chorobami serca odmawia ich przyjmowania z powodu poważnych skutków ubocznych, takich jak ból mięśni lub osłabienie.

Alternatywny lek, kwas bempediowy, znacznie obniża poziom cholesterolu i ryzyko zawału serca, a także zmniejsza potrzebę zabiegu udrażniającego zatkane tętnice, wynika z dużego badania klinicznego zaprezentowanego w sobotę na dorocznym spotkaniu American College of Cardiology. Badanie zostało opublikowane w sobotę w New England Journal of Medicine.

„Statyny są podstawą profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych i są zalecane dużej liczbie osób, które mają lub są zagrożone chorobami sercowo-naczyniowymi” – powiedział główny autor badania, dr Steven E. Nissen, dyrektor naukowy Heart and Vascular Institute w Cleveland Clinic. „Wszędzie od 7% do 29% pacjentów doświadcza działań niepożądanych, których nie mogą tolerować. Podstawowym problemem jest ból mięśni”.

Ci pacjenci nie poradzą sobie dobrze, jeśli nie będą w stanie obniżyć poziomu cholesterolu, powiedział Nissen. Wyjaśnił, że bempedoik nie powoduje skutków ubocznych mięśni, ponieważ nie jest aktywowany w mięśniach i innych tkankach wokół ciała. Dopóki lek nie dostanie się do wątroby, nie jest w ogóle aktywowany.

LDL, czyli lipoproteiny o niskiej gęstości, cholesterol przyczynia się do gromadzenia się tłuszczu w tętnicach , zwiększając ryzyko zawałów serca i udarów. Obniżenie LDL jest głównym sposobem ochrony przed chorobami serca, główną przyczyną śmierci mężczyzn i kobiet w Stanach Zjednoczonych. Według  American Heart Association optymalny poziom cholesterolu całkowitego dla osoby dorosłej wynosi około 150 mg/dl, a poziom LDL jest równy lub niższy niż 100 mg/dl.

Wcześniej wykazano, że kwas bempediowy, który jest już zatwierdzony przez Food and Drug Administration, obniża poziom cholesterolu, gdy jest stosowany w połączeniu ze statynami.

W nowym badaniu Nissen i jego współpracownicy zrekrutowali 13 970 pacjentów, którzy nie tolerowali statyn i losowo przydzielili im dzienną dawkę kwasu bempediowego lub placebo. Na początku średni poziom cholesterolu LDL pacjentów wynosił 139,0.

Pod koniec sześciu miesięcy poziom cholesterolu LDL spadł o 29,2 punktu. Pod koniec okresu obserwacji, który trwał średnio 40,6 miesiąca, ryzyko zawału serca wśród pacjentów otrzymujących lek zmniejszyło się o 23%, a ryzyko konieczności rewaskularyzacji serca tętnic) zmniejszyła się o 19%.

Wystąpiło niewielkie zwiększone ryzyko powikłań, w tym dny moczanowej i kamieni żółciowych, u pacjentów, którzy otrzymywali lek, w porównaniu z tymi, którzy otrzymywali placebo.

Naukowcy odkryli, że w porównaniu z osobami z grupy placebo, pacjenci, którzy przyjmowali kwas bempediowy, mieli łącznie o 13% niższe ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, niezakończonych zgonem udarów i zawałów serca.

Zamiast koncentrować się po prostu na poziomie cholesterolu, naukowcy przyglądali się danym, które mogą mieć większe znaczenie dla pacjentów – na przykład ryzyko zawału serca – co, jak ma nadzieję Nissen, zachęci więcej pacjentów do przyjmowania leków obniżających poziom cholesterolu.

Esperion, firma produkująca i sprzedająca kwas bempediowy, sprzedaje go samodzielnie lub w połączeniu z drugim lekiem obniżającym poziom cholesterolu, zwanym ezetymibem. Obie wersje kosztują 395 dolarów miesięcznie, powiedziała dr JoAnne Foody, kardiolog i dyrektor medyczny w Esperion.

„Nie chcemy wypierać statyn” — powiedział Foody. „Są terapią pierwszego rzutu. Każdy, kto może przyjmować statyny, powinien to zrobić”.

Kwas bempediowy może nie być tak skuteczny jak statyny, ale może być lekiem ratującym życie dla osób zagrożonych chorobami sercowo-naczyniowymi, które nie mogą lub nie chcą przyjmować statyn, powiedział dr Howard Weintraub, dyrektor kliniczny Centrum ds. Profilaktyki Chorób Układu Krążenia na Oddziale Kardiologii im. Leona H. Cheneya w NYU Langone Health.

Dr Marc Eisenberg z zadowoleniem przyjął nowe badania.

„To ekscytujące badanie, ale w tej chwili statyny są nadal najlepszym sposobem leczenia większości osób z wysokim poziomem cholesterolu i czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego” – powiedział Eisenberg, kardiolog i profesor medycyny na Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons.

„Więcej badań porównujących kwas bempediowy i znane leki, takie jak statyny i ezetymib, w bezpośrednich próbach będzie bardzo przydatnych w przyszłości” – powiedział Eisenberg w e-mailu.

Dr Robert Rosenson przestrzegał przed traktowaniem przez lekarzy i pacjentów bempediku jako odpowiednika statyn.

„Kwas bempediowy nie zastępuje terapii statynami” – powiedział Rosenson, profesor medycyny w Icahn School of Medicine w Mount Sinai w Nowym Jorku. „Skuteczność obniżania poziomu LDL i redukcja zdarzeń sercowo-naczyniowych były skromne i mniejsze niż w przypadku statyn”.