Mała farma serwerów używana do podgrzewania otwartego basenu

Ciepło generowane przez centrum danych wielkości pralki jest wykorzystywane do ogrzewania basenu publicznego w Devon.

Komputery wewnątrz białego pudełka są otoczone olejem, który wychwytuje ciepło – wystarczające do ogrzania basenu do około 30°C przez 60% czasu, oszczędzając tysiące funtów w Exmouth Leisure Centre.

Centrum danych jest bezpłatnie udostępniane centrum prowadzonemu przez radę.

Start-up Deep Green pobiera od klientów opłaty za wykorzystanie jego mocy obliczeniowej do sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Założyciel Mark Bjornsgaard powiedział, że firma zwróci również koszty energii elektrycznej centrum rekreacji za obsługę „cyfrowego bojlera” – a siedem innych basenów w Anglii przystąpiło do programu.

Koncepcja, rozwijana przez pięć lat, jest stosunkowo prosta – gorący olej jest pompowany do wymiennika ciepła w celu ogrzania wody w basenie.

Sean Day, który prowadzi centrum rekreacji, powiedział, że spodziewał się, że rachunki za energię wzrosną w tym roku o 100 000 funtów.

„Partnerstwo naprawdę pomogło nam zredukować koszty tego, co było astronomiczne w ciągu ostatnich 12 miesięcy – nasze ceny energii i ceny gazu poszybowały w górę” – powiedział.

„Przyglądanie się różnym sposobom oszczędzania pieniędzy jako organizacji było niesamowite”.

Dyrektor generalny Swim England, Jane Nickerson, powiedziała, że ​​dobrze jest widzieć, jak baseny „obejmują innowacyjne rozwiązania”.

Zeszłego lata BBC News ujawniło, że od 2019 roku zamknięto 65 basenów, a jako istotny powód podano rosnące koszty energii.

‘Ogromny problem’

Profesor inżynierii i środowiska Uniwersytetu Cambridge, dr Julian Allwood, powiedział: „Jeśli to rozsądny pomysł i pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy centrum rekreacji, to dlaczego nie?” dodawanie centrów danych w sumie zużywało mniej energii niż wcześniej zgłaszano.

Ale duże mogą wymagać miliardów galonów wody i milionów funtów, aby zachować chłód.

Niektóre są nawet budowane pod wodą, w jaskiniach lub w bardzo zimnych częściach świata.

A w duńskich i szwedzkich miastach ogromne centra danych zasilają tysiące domów.

„Centra danych mają ogromny problem z ciepłem” – powiedział Bjornsgaard.

„Duża część pieniędzy, które kosztuje prowadzenie centrum danych, pochłania usuwanie ciepła.

„A więc to, co zrobiliśmy, to zabranie bardzo małego kawałka centrum danych do miejsca, w którym ciepło jest przydatne i wymagane”.