Mrożone truskawki sprzedawane w Costco, Broker Joe’s i Aldi zostały sprawdzone po zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu A

Mrożone organiczne truskawki sprzedawane w Costco, Aldi, Trader Joe’s i innych sklepach są wycofywane po tym, jak zostały powiązane z wybuchem infekcji wirusem zapalenia wątroby typu A w stanie Waszyngton.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ostrzega ludzi, aby nie jedli, nie sprzedawali ani nie podawali niektórych marek mrożonych organicznych truskawek po tym, jak pięć osób zostało zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu A po ich zjedzeniu. Dwie osoby trafiły do ​​szpitala.

Śledczy z amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom odkryli, że we wszystkich pięciu przypadkach chorzy jedli mrożone truskawki sprzedawane przez wspólnego dostawcę. Truskawki używane przez tego dostawcę zostały sprowadzone z niektórych gospodarstw w Baja California w Meksyku w 2022 roku.

Szczep wirusa zapalenia wątroby typu A wywołujący choroby w tym roku jest genetycznie identyczny ze szczepem, który spowodował wybuch infekcji wirusem zapalenia wątroby typu A w zeszłym roku . Epidemia była związana ze świeżymi ekologicznymi truskawkami importowanymi z Meksyku i sprzedawanymi w różnych sklepach w Stanach Zjednoczonych.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest odpornym wirusem , który przeżywa zamrożenie. Utrzymuje się przez wiele godzin na ludzkich rękach i przez wiele dni na zanieczyszczonych powierzchniach.

W odpowiedzi na dochodzenie dwóch dostawców wycofało teraz mrożone organiczne truskawki: California Splendor z San Diego w Kalifornii wycofała niektóre partie 4-funtowych toreb mrożonych truskawek marki Kirkland w sklepach Costco w Kalifornii; Firma Scenic Fruit Company z Gresham w stanie Oregon dobrowolnie wycofała mrożone organiczne truskawki sprzedawane firmom Costco, Aldi, KeHE, Vital Choice Seafood i PCC Community Markets w niektórych stanach oraz firmie Trader Joe’s w całym kraju.

Torby z truskawkami mają daty przydatności do spożycia od kwietnia do listopada 2024 r. Pełna lista wycofanych truskawek jest dostępna na stronie internetowej FDA.

CDC i FDA radzą, aby jeśli masz w zamrażarce jakiekolwiek wycofane truskawki, wyrzuć je lub zwróć do sklepu w celu uzyskania zwrotu pieniędzy.

Wirus zapalenia wątroby typu A to wirus atakujący wątrobę. Ludzie chorują od 15 do 50 dni po zjedzeniu lub wypiciu skażonej żywności lub wody. Objawy zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A obejmują zmęczenie, nudności, wymioty, ból brzucha, zażółcenie skóry lub oczu, ciemny mocz i jasny stolec. Niektóre infekcje, szczególnie u dzieci w wieku poniżej 6 lat, mogą nie wywoływać objawów

Leave a Comment