Nowa pigułka cholesterolowa, Nexletol, zmniejsza ryzyko niewydolności wieńcowej u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować statyn: badanie

Nowe badanie mówi, że kwas bempediowy (Nexletol) zmniejsza „zły cholesterol” i zdarzenia sercowo-naczyniowe u osób, które nie tolerują skutków ubocznych statyn

Wykazano, że lek o nazwie kwas bempediowy (nazwa handlowa Nexletol) jest skuteczną alternatywą dla obniżenia poziomu cholesterolu i zmniejszenia ryzyka zawału serca , wynika z dużego badania opublikowanego w The New England Journal of Medicine w sobotę.

Większość leków na cholesterol to statyny, które działają poprzez „blokowanie substancji, której organizm potrzebuje do wytworzenia cholesterolu”, zgodnie z kliniką Mayo. 

Niektóre przykłady statyn to atorwastatyna (nazwa handlowa Lipitor) i rosuwastatyna (nazwa handlowa Crestor).

Chociaż statyny skutecznie obniżają poziom cholesterolu , nie każdy może je tolerować.

Niektóre częste działania niepożądane obejmują bóle głowy, nudności i bóle mięśni/stawów .

W rzadkich przypadkach statyny mogą wywołać gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi (co może prowadzić do cukrzycy typu 2 ), problemy z pamięcią oraz uszkodzenie wątroby, mięśni lub nerek.

Podobnie jak statyny, Nexletol działa również poprzez blokowanie produkcji LDL („złego” cholesterolu) w wątrobie – ale według raportu robi to w inny sposób i bez zgłaszanych skutków ubocznych.

Kwas bempediowy był wcześniej przepisywany jako lek towarzyszący statynom. 

W nowym badaniu, prowadzonym przez dr Stevena Nissena z Cleveland Clinic, naukowcy przetestowali jego zastosowanie bez statyny i stwierdzili, że sam ma pożądany efekt.

Spośród 13 970 pacjentów z 32 krajów, którzy uczestniczyli w badaniu, połowa przyjmowała Nexletol, a połowa placebo. 

Ci, którzy przyjmowali Nexletol, wykazywali o 13% mniejsze ryzyko poważnych zdarzeń sercowych (zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawał mięśnia sercowego niezakończony zgonem, udar niezakończony zgonem lub rewaskularyzacja wieńcowa).

Ponadto pacjenci, którzy przyjmowali kwas bempediowy wykazywali o 23% mniejsze ryzyko zawału serca.

Liczba zgonów nie różniła się w obu grupach; naukowcy stwierdzili, że różnica w śmiertelności może wymagać dłuższego okresu badań.

Badanie zostało zaprezentowane w sobotę na spotkaniu American College of Cardiology i zostało sfinansowane przez producenta Nexletolu, firmę Esperion Therapeutics.

Dr John H. Alexander z Duke University w Durham w Północnej Karolinie , który nie był zaangażowany w badania, napisał w czasopiśmie, że wyniki badań są „przekonujące” — i że „będą i powinny” prowadzić do wykorzystania Nexletol przez pacjentów, którzy nie mogą lub nie chcą przyjmować statyn.

„Jednak przedwczesne jest rozważanie kwasu bempediowego jako alternatywy dla statyn” – kontynuował lekarz. 

„Biorąc pod uwagę przytłaczające dowody korzyści naczyniowych”, statyny pozostają podstawowym wyborem dla większości pacjentów, powiedział również.