Ochrona Heathrow będzie strajkować przez 10 dni, w tym Wielkanoc

Ochroniarze terminalu piątego lotniska Heathrow mają strajkować przez 10 dni od 31 marca w sporze o wynagrodzenie.

Związek Unite twierdzi, że ponad 1400 jego członków zatrudnionych na Heathrow odejdzie w okresie obejmującym szkolne święta wielkanocne.

W akcji, która zakończy się w Niedzielę Wielkanocną, wezmą udział pracownicy linii T5, z której korzystają British Airways, oraz osoby kontrolujące ładunek wjeżdżający na lotnisko.

Heathrow twierdzi, że zostaną wprowadzone plany awaryjne, aby lotnisko było otwarte.

W oświadczeniu Heathrow powiedział, że pasażerowie mogą być pewni, że lotnisko będzie „otwarte i operacyjne pomimo niepotrzebnych gróźb strajku ze strony Unite”.

Firma poinformowała, że ​​zaproponowała „pokonujący inflację 10-procentowy wzrost wynagrodzeń”.

Ale Unite twierdzi, że oferta nie rekompensuje lat zamrożenia i cięć płac.

Sekretarz generalna związku Unite, Sharon Graham, mówi, że pracownicy lotniska Heathrow otrzymują „wynagrodzenia z ubóstwa”, podczas gdy „dyrektor naczelny i kierownicy wyższego szczebla cieszą się ogromnymi pensjami”.

Powiedziała, że ​​członkowie Unite „po prostu nie są w stanie związać końca z końcem z powodu niskich zarobków” i strajkują „z powodu potrzeby, a nie chciwości”.

„To pracownicy lotniska mają fundamentalne znaczenie dla jego sukcesu i zasługują na godziwą podwyżkę płac” – powiedział szef Unite.

Stało się tak, gdy ponad 1000 pracowników Urzędu Paszportowego ogłosiło, że będą strajkować przez pięć tygodni w związku ze sporem o pracę, płacę i warunki.

Członkowie związku usług publicznych i komercyjnych pracujący w Anglii, Szkocji i Walii wyjdą z pracy od 3 kwietnia do 5 maja.

Tymczasem pracownicy Belfastu będą strajkować od 7 kwietnia do 5 maja.

Związek ostrzegł przed opóźnieniami w składaniu wniosków i dostarczaniu paszportów w okresie poprzedzającym lato, dodając, że akcja strajkowa miała na celu spowodowanie masowych zakłóceń.

Według eksperta ds. podróży, Simona Caldera, w godzinach szczytu – w tym w kwietniu – Biuro Paszportowe może przyjmować 250 000 wniosków tygodniowo. Oznacza to, że w okresie strajku można było wysłać ponad milion wniosków.

Wiadomość o strajku wzbudziła obawy, że paszporty niektórych osób nie zostaną przetworzone na czas na wakacje tego lata.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych powiedziało, że jest rozczarowane decyzją PCS o odejściu, dodając, że strajk nie wpływa na jego wytyczne, które wciąż dają do 10 tygodni na uzyskanie paszportu, z przygotowaniami do zaspokojenia popytu.

Kiedy strajk odbędzie się na Heathrow T5 od 31 marca, lotnisko prawdopodobnie będzie musiało przenieść zasoby z innych obszarów.

Lotnisko twierdzi, że oferowana propozycja płac jest uczciwa, a „grożenie zrujnowaniem ciężko zarobionych wakacji przez strajk nie poprawi umowy”.

Mówi się, że pracownicy na Heathrow otrzymują wynagrodzenie co najmniej London Living Wage, podczas gdy początkowa pensja dla oficera ochrony wyniesie 27 754 funtów plus wynagrodzenie za pracę zmianową i dodatki, jeśli jego oferta 10% zostanie zaakceptowana.