Nowy serial dokumentalny Davida Attenborough poświęcony rodzimej faunie i florze Wielkiej Brytanii. Oto jak je znaleźć dla siebie

Ogromna część Bass Rock położona jest w zatoce Firth of Forth, trzy mile od idyllicznego miasta North Berwick na wschodnim wybrzeżu Szkocji. Patrząc z lądu, wyspa ma wygląd ogromnej kamiennej bułeczki z potężnym ugryzieniem wyjętym z jednej strony. Mąka zdaje się pokrywać cały ląd i posypywać niebo powyżej.
Ale kiedy nasza łódź delikatnie podskakuje w stronę wyspy, te kropelki stają się ostre i widzimy oszałamiający widok, który nas tu sprowadził: największą kolonię głuptaków na świecie .
„W normalnym roku Bass Rock wspierałoby 75 000 par lęgowych – czyli 150 000 ptaków” – mówi Susan Davies, dyrektor naczelny Scottish Seabird Centre . „Ma to znaczenie globalne”.
Ptaki są ciasno upakowane na nierównej skale. Krążą nad skalistymi klifami, szukając dorsza lub śledzia. Kiedy go zauważą, ptaki torpedują w dół z wysokości 30 metrów, chowając skrzydła za sobą i wpadając do wody z prędkością 60 mil na godzinę.
Około 10% światowych głuptaków żyje na Bass Rock i chociaż jest to dobrze znane, niewiele osób, nawet w Edynburgu (30 minut od North Berwick), zdaje sobie sprawę z jego znaczenia. Być może zmieni się to po pojawieniu się w Wild Isles , nowej serii z narracją Davida Attenborough, mającej na celu przypomnienie nam o globalnym znaczeniu (aczkolwiek poważnie uszczuplonej) przyrody na Wyspach Brytyjskich.
„Jesteśmy opiekunami ponad 50% dzwonków zwyczajnych na świecie i 85% światowych strumieni kredy” — mówi producent serialu Hilary Jeffkins. „Mimo to nadal jesteśmy jednym z najmniej bioróżnorodnych krajów na świecie. Dlatego ważne jest, aby chronić i przywracać dziką przyrodę, którą mamy”.
W piątek Guardianowi powiedziano, że B BC zdecydowało się nie emitować jednego odcinka serialu z powodu obaw, że jego motywy niszczenia przyrody mogą spowodować reakcję polityków torysów i prawicowej prasy. Awantura wybuchła zaledwie dwa dni przed planowaną emisją pierwszego odcinka długo oczekiwanej serii w BBC One.
Oto niektóre ze spektakularnych gatunków i scenerii, które zostaną pokazane w pierwszym odcinku w niedzielę.
Gannety, Bass Rock, Firth of Forth
W szczycie lata na każdy metr kwadratowy Bass Rock przypada dwa gniazda głuptaków – choć eksperci nie są pewni, ile z nich powróci w 2023 r. po zeszłorocznej epidemii ptasiej grypy . „Głuptaki to największe ptaki morskie, jakie mamy [w Wielkiej Brytanii]” — mówi Davies. „Mają rozpiętość skrzydeł ponad dwa metry. To spektakularne, kiedy składają skrzydła i nurkują”. Szkockie Centrum Ptaków Morskich organizuje wycieczki łodzią z North Berwick na skałę, gdzie znajduje się też XIX-wieczna latarnia morska i zrujnowany zamek, w którym niegdyś przetrzymywano jeńców jakobickich.
Maskonury, Wyspy Farne, Northumberland
Stosy morskie Wysp Farne są domem dla nawet 55 000 par maskonurów , które można łatwo rozpoznać w okresie lęgowym po jaskrawo ubarwionych dziobach i dopasowanych łapach. Najlepszy czas na wizytę to okres od kwietnia do końca lipca, a szczenięta fok można zobaczyć od października do połowy grudnia.
Na Wild Isles obserwujemy, jak maskonury walczą z chciwymi mewami, próbując ukraść ich ciężko zarobione dobijaki. Maskonurom coraz trudniej jest złapać te maleńkie węgorze, ponieważ połączenie przełowienia i kryzysu klimatycznego powoduje, że węgorze przemieszczają się dalej na północ. Po tym fragmencie znajduje się fragment Attenborough z bliska z maskonurami na wyspie Skomer , milę od wybrzeża Pembrokeshire, która jest również doskonałym miejscem do obserwowania maskonurów, burzyków manx i nie tylko.
Orki, Szetlandy
Wild Isles rozpoczyna się oszałamiającą sekwencją rozbijających się fal wokół wyspy Muckle Flugga, jednego z najbardziej wysuniętych na północ punktów na Wyspach Brytyjskich. Pokazana latarnia morska została faktycznie zaprojektowana przez ojca i wujka Roberta Louisa Stevensona, Thomasa i Davida Stevensonów, w 1854 roku.
W pierwszym odcinku orki zostają schwytane podczas komunikowania się, a następnie skradają się w ciszy do niczego niepodejrzewającej foki. Orki przybywają na Szetlandy niezawodnie każdej wiosny, aby się pożywić, ale oczywiście nie można zagwarantować, że zostaną zauważone. Ekipa Wild Isles sfilmowała tę sekwencję przez trzy lata, a 250 miejscowych ludzi pomagało im śledzić orki wzdłuż wybrzeża.
„To największy na świecie drapieżnik morski, który rozmnaża się w naszych wodach” — mówi producent i reżyser Nicholas Gates. „W oceanach nie ma potężniejszego ani bardziej przerażającego stworzenia”.
Starożytne dęby, Oxfordshire
Narracja Attenborough podkreśla, że tylko 13% Wielkiej Brytanii jako całości jest pokryte drzewami, co jest jednym z najniższych proporcji w Europie – ale Anglia ma więcej starych dębów niż reszta Europy razem wzięta. Trzy czwarte tych prastarych dębów ma ponad 500 lat, z których najstarszym jest 1050-letnie drzewo na terenie Pałacu Blenheim w hrabstwie Oxfordshire.
Bieliki, Islay
Wyjątkowa sekwencja z Wild Isles pokazuje dwa orły bieliki, gatunek ponownie wprowadzony do Szkocji dopiero w latach 80. XX wieku, polujące w powietrzu na berniklę. Te gęsi podróżują na wyspę Islay, u zachodniego wybrzeża Szkocji, każdego lata, aby skubać trawę.
„To zachowanie jest bardzo, bardzo nowe” — mówi Gates. „Odzyskaliśmy ten gatunek, a teraz widzimy, jak te utracone zachowania również wracają. To historia sukcesu ochrony przyrody”.
Bieliki zostały sfilmowane w RSPB Loch Gruinart na Islay, chociaż wyspa Mull, bardziej na północ, jest lepiej znana z bielików. Z Kennacraig kursuje regularny prom na Islay, gdzie znajdują się również światowej klasy destylarnie whisky, w tym Lagavulin i Laphroaig.
Zimorodki: Rivers Stour, Avon i Frome
Attenborough opisuje krystalicznie czyste strumienie kredy w Wielkiej Brytanii jako „jedno z najrzadszych siedlisk na Ziemi”. Na świecie jest ich około 200, z których większość przebiega przez południową Anglię. Pod powierzchnią żyją różne rasy łososi i pstrągów, a także rybki, ulubiona przekąska zimorodka. Te elektryzujące niebiesko-pomarańczowe ptaki latają szybko, z prędkością do 25 mil na godzinę, nad powierzchnią rzek. Ich długie dzioby – jedna trzecia długości ich ciała – pozwalają zimorodkom cicho wchodzić do wody, nie alarmując ofiary – projekt zapożyczony do wyciszenia japońskiego pociągu . Rzeki Stour, Avon i Frome występują na Wild Isles, ale zimorodki są szeroko rozpowszechnione w Wielkiej Brytanii.