Pakiet kompensacyjny szefa Draxa odbił się praktycznie o 70% do 5,4 miliona funtów w 2022 roku

Działacze twierdzą, że podwyżka płac Willa Gardinera pochodzi z dotacji na rachunki za energię opłacane przez społeczeństwo i oskarżają firmę o greenwashing

Dyrektor naczelny giganta elektrowni Drax , największego pojedynczego źródła emisji dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii, odnotował wzrost wynagrodzenia o prawie 70% do ponad 5 milionów funtów po roku, w którym wysokie ceny energii elektrycznej spowodowały gwałtowny wzrost zysków.

Will Gardiner, który kierował generatorem prądu od 2018 roku, otrzymał pakiet wynagrodzenia w wysokości 5,4 miliona funtów na rok 2022, w porównaniu z 3,2 miliona funtów za rok poprzedni. Pakiet Gardinera obejmował 10% wzrost jego wynagrodzenia do 631 000 funtów, premię w wysokości 966 000 funtów i 3,6 miliona funtów w ramach długoterminowego planu motywacyjnego. Całkowite wynagrodzenie szefa finansowego Drax, Andy’ego Skeltona, wzrosło z 2 milionów funtów w 2021 roku do 3 milionów funtów w 2022 roku.

Szczytowa wypłata prawdopodobnie wywoła gniew aktywistów, którzy argumentują, że dyrektorzy ds. energii nie powinni otrzymywać dużych premii podczas kryzysu energetycznego, ponieważ gospodarstwa domowe mają trudności z płaceniem rachunków.

W zeszłym miesiącu Drax, który jest właścicielem tytułowej fabryki w North Yorkshire, odnotował 84% wzrost zysków bazowych w wysokości 731 mln GBP w 2022 r. , do czego przyczyniło się 617 mln GBP dotacji podatników na spalanie pelletu drzewnego.

Cena akcji spółki gwałtownie wzrosła, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała wzrost hurtowych kosztów gazu, wpływając na ceny energii elektrycznej, które są powiązane z kosztami gazu.

Drax, który dostarcza do 6% energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii, spotkał się z krytyką w związku z otrzymywanymi dotacjami na energię odnawialną – do 617 mln GBP z 837 mln GBP rok wcześniej.

Działacze klimatyczni oskarżyli Drax o greenwashing, argumentując, że jego operacje na biomasie, które polegają na spalaniu peletów drzewnych w celu produkcji energii elektrycznej, są dalekie od ekologii i mogą nawet zwiększyć emisje CO 2 napędzające kryzys klimatyczny. Raport roczny Drax wykazał, że w 2022 roku firma spaliła 8,2 mln ton drewna, głównie wysłanego z Ameryki Północnej.

Matt Williams, starszy rzecznik Rady Obrony Zasobów Naturalnych i działacz na rzecz Cut Carbon Not Forests, powiedział: „Każdy funt podwyżek dla szefów Drax pochodzi z dotacji na rachunki za energię, których borykający się z trudnościami brytyjscy płatnicy rachunków nie mają innego wyboru, jak tylko sfinansować .

„Ale rekordowy zysk, jaki Drax osiągnął w 2022 r., zostałby prawie zniweczony, gdyby odjąć otrzymane dotacje. W przeciwieństwie do firm naftowych i gazowych, Drax otrzymuje te dotacje, ponieważ twierdzi, że jest ekologiczna i niskoemisyjna. Ale spalanie lasów w celu produkcji energii elektrycznej nie jest zielone: ​​jest złe dla klimatu, złe dla przyrody i złe dla rodzin”.

Nicola Hodson, przewodnicząca komitetu płac Drax, powiedziała w swoim rocznym raporcie, że wypłata w ramach trzyletniego planu motywacyjnego była „właściwa w kontekście reakcji kierownictwa na wpływ pandemii na ciągłość operacyjną”.

Gardiner zdecydował się na niewielką obniżkę swojej premii, ponieważ firma stwierdziła, że ​​liczba obrażeń jej pracowników w zeszłym roku była „wyższa niż ustalone przez nas standardy”.

Drax niedawno rozstrzygnął również spór płacowy z pracownikami w North Yorkshire i zobowiązał się do zamknięcia w tym miesiącu swoich elektrowni węglowych, pomimo prośby rządu o pozostawienie ich otwartych na kolejną zimę.