Płyty winylowe przebiły po raz pierwszy od dłuższego czasu CD

Według nowego raportu sprzedaż płyt winylowych w USA po raz pierwszy od 1987 roku przewyższyła sprzedaż płyt CD .

W 2022 roku sprzedano nieco ponad 41 milionów płyt winylowych za kwotę 1,2 miliarda dolarów (99 miliardów funtów). Sprzedano tylko 33 miliony płyt CD za 483 miliony dolarów.

Był to szesnasty kolejny rok wzrostu rekordowej sprzedaży, około 71% przychodów z formatu fizycznego.

Przychody z nagrań muzycznych w USA rosły siódmy rok z rzędu i osiągnęły rekordowy poziom 15,9 mld dolarów.

Ogólnie rzecz biorąc, przychody z nagrań muzycznych w 2022 r. wzrosły o 6%, zgodnie z raportem opublikowanym przez Recording Industry Association of America (RIAA), napędzanym głównie przez streaming, ale także przez sprzedaż fizycznych formatów muzycznych.

Raport wykazał, że przychody z fizycznych formatów muzycznych stale rosły na przestrzeni lat, naznaczone „niezwykłym odrodzeniem” w 2021 r. po tym, jak zostały wyciszone przez Covid-19 w 2020 r. Przychody z fizycznej muzyki jako całości wzrosły w zeszłym roku o 4%, napędzane przez płyt winylowych, które odnotowały wzrost o 17%. Tymczasem przychody z płyt CD spadły o 18%.

Fizyczne kopie muzyki nadal osiągają lepsze wyniki niż cyfrowe pliki do pobrania, jak wynika z raportu, który odnotował kolejny spadek przychodów, spadając o 20% do 495 mln USD. To wyraźny kontrast w stosunku do szczytowej popularności cyfrowych plików do pobrania, które w 2012 roku stanowiły 43% przychodów z nagrań muzycznych. Od tego czasu liczba pobrań gwałtownie spadła – do zaledwie 3% w zeszłym roku.

Przychody z transmisji strumieniowych, które obejmują „płatne subskrypcje, usługi z reklamami, cyfrowe i dostosowane radio, platformy mediów społecznościowych, cyfrowe aplikacje fitness i inne”, wzrosły o 7% do rekordowego poziomu 13,3 mld USD. Stanowiło to 84% przychodów ogółem.

Zeszłoroczna sprzedaż płyt winylowych pokazuje, że winyl „ugruntowuje swoją rolę jako stałego elementu współczesnego rynku muzycznego”, powiedział prezes i dyrektor generalny RIAA Mitch Glazier w poście na Medium .

„Miłośnicy muzyki najwyraźniej nie mogą się nacieszyć wysokiej jakości dźwiękiem i namacalnym połączeniem z artystami, które zapewnia winyl” – powiedział Glazier – „a wytwórnie sprostały temu zapotrzebowaniu dzięki ciągłemu strumieniowi ekskluzywnych, specjalnych reedycji i pięknie wykonanych opakowań i dyski”.