Rosnąca liczba przerw w dostawie energii na Twitterze od czasu przejęcia Muska nawiązuje do dodatkowych fundamentalnych problemów

Szósta porażka w tym roku ma miejsce w kontekście presji finansowej i regulacyjnej na firmę

n Poniedziałkowy Twitter zepsuł się po raz szósty w tym roku. Kliknięcie dowolnego łącza w sieci społecznościowej powodowało wyświetlenie komunikatu o błędzie, podczas gdy próba opublikowania nowego obrazu skutkowała jedynie dużym pustym polem w miejscu, w którym powinno być zdjęcie.

W przeciwieństwie do ostatnich czterech przerw – trzech w lutym i kolejnej już w marcu – strona nie była całkowicie niedostępna, dając użytkownikom Twittera możliwość zaangażowania się w ich ulubioną aktywność: dyskusję na żywo na stronie o dalszym niszczeniu Twittera. (Szósta awaria w tym roku, w styczniu, dotknęła tylko użytkowników Androida.) Popularne tematy na stronie zostały natychmiast wypełnione różnymi frazami związanymi z awarią, ponieważ użytkownicy spekulowali, że ostatecznie przyczyną awarii były własne żądania Elona Muska.

Komunikat o błędzie odnosił się do API Twittera, usługi umożliwiającej innym programom interakcję z witryną. W styczniu firma bez powiadomienia zakazała aplikacjom innych firm korzystania z API, przez co z dnia na dzień przestały one działać. Komunikat o błędzie sugerował, że Twitter nadal majstrował przy tej funkcji i przypadkowo zablokował własne aplikacje.

„Mała zmiana API miała ogromne konsekwencje”, potwierdził Musk później tego samego dnia , nazywając kod strony „niezwykle kruchym bez powodu”. Dodał, że naprawienie problemów „ostatecznie wymagałoby całkowitego przepisania”.

Zgodnie z raportem zamieszczonym w biuletynie Platformer , do projektu stworzenia płatnej wersji API przydzielono tylko jednego inżyniera ds. niezawodności, który wprowadził błędną zmianę w działającej wersji witryny, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji.

Błędy się zdarzają, a Twitter nie jest jedynym, który został wyłączony przez jednego inżyniera: w 2021 r. usługi Facebooka były niedostępne przez prawie sześć godzin po tym, jak firma przypadkowo usunęła się z „książki telefonicznej” internetu. Ale regularność przestojów na Twitterze, która wydaje się pogarszać z czasem, sprawiła, że ​​niektórzy zastanawiali się, czy sporadyczne błędy nie składają się na bardziej systemowy problem.

Steven Murdoch, profesor inżynierii bezpieczeństwa na University College London, powiedział, że znaczne redukcje w zespole inżynierów Twittera oznaczają mniej osób do monitorowania systemów i wykrywania drobnych problemów, zanim staną się poważniejsze.

„Rezultatem jest to, że w końcu pojawiają się problemy, które są wystarczająco poważne, aby zostały zauważone przez dużą część bazy użytkowników Twittera” – powiedział. „Sugerowano, że przepisanie kodu Twittera może pomóc uniknąć takich problemów, ale jest to strategia wysokiego ryzyka. Spowodowałoby to rozdzielenie i tak już zredukowanego zespołu inżynierów między utrzymaniem starego kodu i tworzeniem nowej wersji.”

Naciskanie na takie przepisanie już raz było przyczyną upadku Muska. Na początku lat 00., po fuzji jego firmy X.com z twórcami PayPala, Musk jako dyrektor naczelny kierował projektem połączenia zaplecza obu firm, które zostało zbudowane na niekompatybilnych systemach. Przepisanie przerodziło się w „świętą wojnę”, zgodnie z profilem jego pracy w PayPal w 2007 roku, a zaledwie sześć miesięcy po fuzji Musk został zwolniony ze stanowiska dyrektora generalnego podczas miesiąca miodowego.

Na Twitterze przepisanie będzie musiało konkurować z innymi wymaganiami dotyczącymi czasu firmy. We wtorek Financial Times poinformował, że UE zażądała od Muska zatrudnienia większej liczby ekspertów ds. moderacji, aby dostosować się do nowego systemu bloku regulującego platformy mediów społecznościowych , podczas gdy Federalna Komisja Handlu USA prowadzi dochodzenie w sprawie firmy w związku z obawami, że zdolność Twittera do ochrony użytkowników mogły zostać dotknięte zwolnieniami. Odkąd Musk zakończył przejęcie Twittera za 44 miliardy dolarów (37 miliardów funtów) w październiku ubiegłego roku, liczba pracowników została zmniejszona z 7500 do około 2000.

We wtorek Musk przeprosił pracownika Twittera po tym, jak wdał się z nim w sprzeczkę o to, czy nadal pracuje w firmie, czy nie . W rozmowie Musk odniósł się do niepełnosprawności Haraldura Thorleifssona jako „wymówki” dla jego wyników w pracy. Musk, który później przeprosił Thorleifssona za „nieporozumienie”, które doprowadziło do jego tweetów, powiedział, że Thorleifsson rozważa teraz pozostanie w firmie.

Środki cięcia kosztów, w ramach których Twitter przestał płacić rachunki za powierzchnię biurową, materiały do ​​​​sprzątania, a nawet hosting, zaczynają spotykać się z odpychaniem. Firma wycofała się z bolesnej konfrontacji z Amazon Web Services, próbując wynegocjować zniżkę na przetwarzanie w chmurze, zgodnie z serwisem informacyjnym The Information, podczas gdy podobny impas z Salesforce spowodował całkowite wyłączenie platformy komunikacyjnej Slack w jeden weekend w lutym , pozostawiając pracowników niezdolnych do współpracy.

Problemy inżynieryjne Twittera mają miejsce w kontekście presji finansowej na firmę, która zaciągnęła 13 miliardów dolarów długu w ramach pakietu finansowego Muska na przejęcie. Ten dług wymaga kwartalnych płatności odsetek w wysokości około 300 milionów dolarów.

Musk dokonał pierwszej płatności w styczniu, ale analitycy ostrzegają, że firma, która przynosiła straty przez większość swojego istnienia przed przejęciem, musi dokonać zmiany, aby konsekwentnie dokonywać tych płatności. Szef Tesli powiedział w tym tygodniu, że Twitter ma „strzał” w osiągnięcie dodatnich przepływów pieniężnych w następnym kwartale finansowym, odnosząc się do jednego z wskaźników finansowych, które można wykorzystać do wskazania, czy firma jest w stanie spłacić swoje długi. Ale jakim kosztem? Twitter ma „strzał” w utrzymanie stabilności finansowej ze względu na cięcia, które wydają się wpływać na niezawodność witryny, a także alarmujące organy regulacyjne.

Według ostatniego zestawu wyników kwartalnych Twittera jako spółki giełdowej, opublikowanego w 2022 r., Twitter wygenerował ujemny przepływ gotówki (wydając więcej gotówki na prowadzenie działalności niż pobiera) w wysokości prawie 124 mln USD.

Musk powtórzył również swoje plany wprowadzenia płatności na Twitterze i powiedział, że przewiduje, że użytkownicy będą mogli w końcu przesyłać sobie pieniądze jednym kliknięciem.

„Myślę, że można stać się największą instytucją finansową na świecie” — powiedział.

Jednak reklama jest największym źródłem przychodów Twittera, odpowiadając za większość jego obrotów w wysokości 5,1 mld USD w 2021 r., a Musk przyznał wkrótce po przejęciu za 44 mld USD w październiku ubiegłego roku, że nastąpił „ogromny” spadek przychodów z reklam. W styczniu ogłoszono, że dzienne przychody Twittera spadły o 40% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Farhad Divecha, dyrektor zarządzający brytyjskiej agencji marketingu cyfrowego Accuracast, powiedział: „Zaufanie jest obecnie ważnym czynnikiem, a te przestoje nie wzbudzają dużego zaufania w zdolność Twittera do obsługi naszych klientów na poziomie, na którym my lub marki, które reprezentują czuć się komfortowo inwestując pieniądze w usługę”.

Uszkodzenia witryn stanowią kolejną komplikację w dążeniu Muska do zapewnienia stabilnej podstawy Twittera.