Gigant elektroniczny Samsung twierdzi, że planuje zainwestować około 300 bilionów wonów (230,8 mld USD; 189,6 mld GBP) w ciągu 20 lat w dążenia rządu Korei Południowej do stworzenia mega centrum półprzewodnikowego w kraju.

Zostanie to przeznaczone na budowę pięciu fabryk chipów, firma powiedziała BBC.
Samsung to największy na świecie producent układów pamięci, smartfonów i telewizorów.
Zgodnie z oficjalnym planem firmy z branż zaawansowanych technologii otrzymają zachęty, takie jak rozszerzone ulgi podatkowe i wsparcie infrastrukturalne.
„Mega klaster będzie kluczową bazą naszego ekosystemu półprzewodników” – poinformowało Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej w środowym oświadczeniu .
Powiedział, że planuje zabezpieczyć około 550 bilionów wonów w inwestycjach w sektorze prywatnym i „skok naprzód jako wiodący kraj w środku ostrej globalnej konkurencji w zaawansowanych gałęziach przemysłu”.
Posunięcie Korei Południowej ma miejsce, gdy „główni gracze zwiększają wysiłki na rzecz zwiększenia produkcji na lądzie w sektorze półprzewodników”, powiedział BBC Paul Triolo z globalnej firmy doradczej Albright Stonebridge Group.
„Chce naśladować do pewnego stopnia tajwański efekt klastrowania, gdzie trzy parki naukowe… tworzą ogromny klaster, który przyciągnął wiele innych firm, zarówno na wyższym, jak i na niższym szczeblu łańcucha dostaw” – powiedział.
Półprzewodniki, które zasilają wszystko, od telefonów komórkowych po sprzęt wojskowy, znajdują się w centrum gorzkiego sporu między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
W październiku Waszyngton ogłosił, że będzie wymagał licencji dla firm eksportujących chipy do Chin przy użyciu amerykańskich narzędzi lub oprogramowania, bez względu na to, gdzie są one produkowane na świecie.
W zeszłym tygodniu Holandia poinformowała, że planuje również nałożyć ograniczenia na eksport swoich „najbardziej zaawansowanych” technologii mikroczipów w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego.
Mniej więcej w tym samym czasie ministerstwo handlu Korei Południowej wyraziło zaniepokojenie polityką USA w sprawie półprzewodników.
Ministerstwo stwierdziło, że ustawa Chips Act „może pogłębić niepewność biznesową, naruszyć prawa zarządcze i technologiczne firm, a także sprawić, że Stany Zjednoczone będą mniej atrakcyjne jako opcja inwestycyjna”.
Chiny często nazywają Stany Zjednoczone „hegemonem technologicznym” w odpowiedzi na kontrole eksportu nałożone przez Waszyngton.
Korea Południowa jest domem dla innych głównych producentów mikroprocesorów, takich jak SK Hynix.