Sew aficionados asked ChatGPT for designs. The outcomes are ‘reviled’

Bardzo popularny chatbot tworzy niesamowite projekty zwierząt, a my wypróbowaliśmy jeden, aby uzyskać „zabawny” wynik

Błyskawiczny rozwój ChatGPT wywołał szał sztucznej inteligencji, podsycając obawy, że technologia może wywrócić do góry nogami miejsca pracy, wyszukiwarki i szkoły. Ale twórcy internetowi zidentyfikowali jedną dziedzinę, która jest jeszcze bezpieczna przed przejęciem komputerów: sztuka włókiennicza.

Wielu użytkowników TikTok wdrożyło ChatGPT do pisania wzorów na szydełkowe kreacje, uzyskując „przeklęte” wyniki, które testują granice rodzących się możliwości sztucznej inteligencji.

W styczniu użytkownik TikToka, Alexandra Woolner, która od lat robi na drutach i szydełkuje od 2019 roku, wpadła na pomysł wykorzystania ChatGPT do stworzenia pluszaka – początkowo prosząc go o napisanie wzoru dla narwala.

Typowy szydełkowy wzór na swój sposób przypomina kodowanie, a skróty i znaki interpunkcyjne oznaczają proces tworzenia. Na przykład „Ch” oznacza „łańcuszek”, a „sc” to „pojedynczy szydełko”. Tymczasem gwiazdka (*) oznacza, że ​​instrukcja powinna zostać powtórzona, a nawiasy [] służą do oddzielenia powtarzalnych kroków w instrukcjach.

Woolner był pod wrażeniem, gdy odkrył, że ChatGPT zwrócił obszerne instrukcje, które przypominały typowy wzorzec. Postępując dokładnie według wzoru, stworzyli coś, co zostało opisane jako „wygenerowane przez sztuczną inteligencję szydełkowe monstrum narhwal”. Woolner powiedział, że chociaż produkt był anatomicznie niepokojący, imponujące było to, że narzędzie do nauki języka stworzyło wzór, który faktycznie dał stworzenie morskie.

„Konsensus wśród ludzi, którzy go widzieli, jest taki, że wygląda źle i brzydko, ale także bardzo uroczo” – powiedzieli. „Wyszło szokująco bardzo dokładnie, a jednocześnie bardzo, bardzo źle. To dziwna mieszanka, rodzaj niesamowitej doliny”.

Reakcja online była przytłaczająca, powiedział Woolner, a oryginalne wideo osiągnęło prawie 900 000 wyświetleń, a kolejne próby zebrały tysiące kolejnych. „W pełni popieram koncepcję zrobienia tego jako dowodu na to, że sztuczna inteligencja nie powinna być używana do tworzenia sztuki, ale także wuv go” – napisał jeden z komentatorów. „Są rzeczy, których sztuczna inteligencja nie może ukraść”

Woolner nie jest jedynym twórcą, który bada potencjalne aplikacje oparte na szydełku dla ChatGPT. Lily Lanario, szydełkowana z Londynu, powiedziała, że ​​zainspirowała ją do zbadania aplikacji ChatGPT do szydełkowania, ponieważ wielowiekowa praktyka jak dotąd uniknęła replikacji mechanicznej ze względu na nieprzewidywalne i swobodne ściegi.

„Pomyślałam, że interesujące byłoby zbadanie współpracy między człowiekiem a maszyną w przestrzeni, której komputery nie mogą nam jeszcze odebrać” – powiedziała.

Lanario kazał ChatGPT wykonać kilka wzorów, w tym kota, kaczkę i Pikachu, z różnym powodzeniem i dokładnością. Powiedziała, że ​​odkryła, że ​​narzędzie ma pewne możliwości rozwiązywania problemów z wzorami, które nie były dobrze wykonane, przerabiania instrukcji, gdy prosiła o zmiany, takie jak zmiana koloru lub dodanie zapomnianej części ciała.

Wzory szydełkowe są szczególnie trudne do przeanalizowania przez sztuczną inteligencję, ponieważ w dużej mierze opierają się na liczbach, powiedziała Jessica Newman, dyrektor inicjatywy bezpieczeństwa sztucznej inteligencji w Center for Long Term Cybersecurity w UC Berkeley, rodzaju zbioru danych, z którym AI zmaga się nie tylko ze słowami.

ChatGPT to duży model językowy sztucznej inteligencji, co oznacza, że ​​jest szkolony na dużych bazach danych tekstu w celu replikacji ludzkiej komunikacji, przewidując, które słowa prawdopodobnie pojawią się po sobie. Umiejętności te nie przekładają się łatwo na liczby. Wynik? ChatGPT jest kiepski z matematyki .

„Może wydawać się ironiczne, że system komputerowy byłby kiepski z matematyki i dobry z kreatywności, ale mówi to o ważnym fakcie dotyczącym generatywnych systemów sztucznej inteligencji w ogóle: nie rozumieją one kontekstu” – powiedział Newman. „Nie wiedzą, co tak naprawdę oznaczają słowa lub liczby, po prostu przewidują, co powinno być dalej”.

„Wyglądał jak obcy”

Aby zagłębić się w naszą własną szydełkową przygodę ChatGPT, poprosiliśmy Dianę Ramirez-Simon – redaktorkę Guardiana i niezwykłą szydełkownicę – o spróbowanie narwala i zbadanie, czy możliwości narzędzia poprawiły się od pierwszej próby Woolnera w styczniu. Wynik nie wzbudził pewności, że ChatGPT staje się coraz lepszy w tworzeniu szydełkowych wzorów.

„To było przezabawne” — powiedział Ramirez-Simon o narwalu stworzonym przez sztuczną inteligencję. „Po ukończeniu głowy stało się całkiem jasne, że nie będzie to nic przypominającego zwierzę z natury. Wyglądał prawie jak obcy”.

Podobnie jak inni szydełkujący, Ramirez-Simon, który szydełkuje od 23 lat, powiedział, że wzór przypomina prawdziwy szydełkowy wzór stworzony przez człowieka. Ale wydawało się, że ChatGPT zmaga się ze stosunkami i liczbami. Oczy zwierzęcia są co najmniej o połowę mniejsze od jego ciała i nie było jasnych instrukcji, jak powinny być przymocowane.

„Moja córka nazwała go Blinky, ponieważ nie może mrugać – ma za duże oczy” – powiedziała. – Mimo to jest uroczy.

Wiele powiedziano o zmaganiach matematycznych ChatGPT i chociaż ostatnio dokonano kilku aktualizacji jego możliwości numerycznych, wydaje się, że dokładne wzory szydełkowe są nadal poza zasięgiem. Newman powiedział, że tych niedociągnięć AI należy się spodziewać w miarę postępu technologii.

„Czasami wydaje się to cudowne, a innym razem jest to całkowicie bezsensowne” – powiedziała. „Jego kreatywność jest fascynująca, ponieważ nauczyła się tego od ludzi – ostatecznie łączy ludzką inteligencję i zwraca ją nam”.