Specjaliści NHS przedstawili 5000 funtów za pozyskanie współpracowników do prywatnych klinik ratunkowych

Wyłącznie: HCA Healthcare wydaje dziesiątki tysięcy funtów na premie „golden hello” dla pracowników przeciążonych służb publicznych

Lekarzom NHS oferowane są premie pieniężne w wysokości do 5000 funtów za rekrutację kolegów do pracy w prywatnych szpitalach, ponieważ komercyjni dostawcy opieki zdrowotnej konkurują o personel z przeciążoną publiczną służbą zdrowia.

Należąca do USA firma HCA Healthcare , która prowadzi ponad 30 placówek w Londynie i Manchesterze i twierdzi, że jest największym prywatnym dostawcą na świecie, wydaje dziesiątki tysięcy funtów na rekrutację lekarzy przeszkolonych przez NHS, jak może ujawnić Guardian.

Opłaty za polecenie różnią się w zależności od umiejętności i stażu pracy. Zgodnie z materiałami marketingowymi, do których dotarł Guardian i lekarze pracujący dla HCA, którzy prosili o zachowanie anonimowości, firma oferuje premie w wysokości 5000 funtów dla lekarzy intensywnej terapii – jednej z najbardziej pożądanych specjalizacji – 2500 funtów dla lekarzy rezydentów oraz 1000 funtów za więcej młodszych ról.

Pieniądze są oferowane pracownikom, którzy przejdą do pracy w HCA w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin, co oznacza, że ​​albo opuszczą NHS, albo zmniejszą liczbę godzin pracy w publicznej służbie zdrowia.

W szczytowym momencie pandemii, gdy szpitale finansowane przez państwo były zagrożone przeciążeniem, firma wysłała e-maile z wiadomościami rekrutacyjnymi do lekarzy NHS, oferując złote powitanie w wysokości 10% rocznej pensji.

Inne korzyści dla tych, którzy chcą dołączyć do amerykańskiej firmy medycznej, obejmują ubezpieczenie na wypadek choroby krytycznej do 10 000 GBP po roku służby, 50% zniżki na członkostwo w siłowni i posiłki w restauracjach, ubezpieczenie na życie i dostęp do prywatnych lekarzy pierwszego kontaktu tak często, jak to konieczne.

Firma, która jeszcze w tym roku otwiera prywatny szpital w Birmingham o wartości 100 milionów funtów, oferuje również hojne sumy tym, którzy dołączą. W materiałach marketingowych z lutego 2023 r., rozpowszechnianych na LinkedIn wśród osób poszukujących pracy, firma HCA zaoferowała premie powitalne w wysokości 10 000 funtów pielęgniarkom pediatrycznym dołączającym do szpitala Portland w Londynie, gdzie członkowie rodziny królewskiej, w tym księżna Sussex, oraz celebryci, tacy jak żona szefa kuchni Jamiego Olivera, Jools , urodziły.

Rzecznik HCA UK powiedział: „Wraz z wieloma innymi podmiotami, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym, oferujemy wszystkim pracownikom, nie tylko personelowi klinicznemu, szereg korzyści i zachęt w ramach standardowej praktyki, takich jak programy premiowe, ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób, prywatna opieka zdrowotna , składek emerytalnych i ubezpieczeń na życie, a także zapewnić wszystkim naszym pracownikom jednorazową wypłatę, jeśli pomogą w rekrutacji nowego członka personelu, zarówno klinicznego, jak i nieklinicznego”.

W kontraktach widzianych przez Guardiana HCA ma też surowe zasady, gdzie jeszcze zatrudnieni lekarze mogą pracować w sektorze po odejściu, stwierdzając, że rok po odejściu nie mogą pracować dla rywala. W szczególności mówią, że „dla uniknięcia wątpliwości” obejmuje to Cleveland Clinic – inną amerykańską firmę medyczną – oraz London Clinic.

Oferowane korzyści zwiększą obawy związane z postępującą prywatyzacją brytyjskiej służby zdrowia i odpływem talentów ze szpitali finansowanych przez państwo. Według raportu posłów, NHS jest w trakcie kryzysu zatrudnienia i musi znaleźć 62 000 pracowników służby zdrowia, aby obsadzić wolne miejsca pracy w całej Wielkiej Brytanii.

Jeden ze starszych lekarzy, mówiąc anonimowo, powiedział: „Ogólnie rzecz biorąc, odbywa się nalot nie tylko na lekarzy, ale na wiele warstw pracowników służby zdrowia. Istnieje kłusownictwo dobrych, utalentowanych zasobów NHS, ponieważ NHS ma pułapy, w których nie ma elastyczności w motywowaniu personelu. Niezależny sektor NHS odwadnia talenty na wszystkich poziomach”.

David Rowland, dyrektor Center for Health and the Public Interest, niezależnego think tanku, powiedział: „W Wielkiej Brytanii jest tylko jedna ograniczona pula lekarzy, z których zdecydowana większość jest zatrudniona bezpośrednio przez NHS. Opłaty rekrutacyjne tego rodzaju mogą stanowić część ogólnej strategii stosowanej przez prywatne firmy szpitalne w celu odciągnięcia lekarzy od pracy w NHS i skierowania ich do sektora prywatnego”.

Dodał: „Wraz z rozwojem sektora opieki zdrowotnej nastawionego na zysk, szczególnie w dużych miastach, takich jak Londyn, Manchester i Birmingham, gdzie otwierane są nowe placówki, spodziewalibyśmy się większej liczby tego rodzaju strategii mających na celu odciągnięcie większej liczby pracowników medycznych od NHS i w stronę sektora prywatnego”.

Prywatne szpitale w coraz większym stopniu przeniosły się na oferowanie usług intensywnej terapii, podczas gdy wcześniej zajmowały się raczej planowymi zabiegami – leczeniem zaplanowanym z wyprzedzeniem, ponieważ nie wiąże się z nagłym przypadkiem medycznym. HCA ma w swoich głównych szpitalach oddziały intensywnej opieki i intensywnej opieki. „Bez względu na to, jak bardzo zachorujesz, będąc jednym z naszych pacjentów, nie będziesz musiał być przenoszony do innego szpitala” — czytamy na stronie internetowej HCA.

W broszurze wysyłanej do każdego, kto podejmuje pracę, pracownikom mówi się: „Jeśli znasz oddanego, wykwalifikowanego profesjonalistę, który spełnia wysokie standardy, które wyznaczyliśmy sobie w HCA, skieruj go w naszą stronę. Za każdego poleconego, który uzyska ocenę, otrzymasz premię w wysokości 1000 GBP”.

W e-mailu z 2020 r., u szczytu pandemii, rekruter HCA rozesłał następujący e-mail do lekarzy NHS: „Mamy konkurencyjne oferty wynagrodzeń. Rekrutujemy w przedziale od 60 do 75 000 GBP (za 1,0 etatu w pełnym wymiarze godzin), a obecnie mamy program Golden Hello, w ramach którego kwalifikujesz się do 10% premii do wynagrodzenia po rocznej służbie tylko w przypadku intensywnej opieki. Jako pracownik HCA będziesz mieć również dostęp do naszego pakietu świadczeń pracowniczych, który obejmuje takie rzeczy, jak bezpłatna prywatna opieka zdrowotna, pakiet prywatnego lekarza rodzinnego, prywatny pakiet dentystyczny, emerytura, renta inwalidzka, program dojazdów do pracy, posiłki / karta rozrywkowa, karta podróżna, korzyść technologiczna, subsydiowane członkostwo w siłowni itp. (w tym całkiem sporo).

Kierownik mówi, że mają elastyczne godziny pracy, ale „większość woli pracować na całej zmianie”. Dodali: „Istnieje również struktura ścieżki kariery dla przywództwa medycznego w firmie, jeśli rozważasz ten kierunek kariery”.

Pod koniec listopada rekordowa liczba 7,2 miliona pacjentów w Anglii oczekiwała na planową opiekę medyczną, która nie była pilna, od wymiany stawu biodrowego po operacje serca w ramach NHS.

Według danych NHS England ponad połowa osób na liście czekała do 18 tygodni, a około 400 000 pacjentów czekało ponad rok.