Szukasz niedrogich wakacji na plaży? Do Europy Wschodniej

Kraje bałkańskie Chorwacja, Bułgaria, Albania i Czarnogóra mają ciepłe słońce i świetne ceny w sezonie letnim w czerwcu i wrześniu

Bułgaria

Wyobrażając sobie bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego o długości 235 mil, większość ludzi myśli o dużych kurortach imprezowych, takich jak Słoneczny Brzeg i Sozopol. Ale kieruj się dalej na północ w kierunku granicy rumuńskiej i obok portu w Warnie, a wybrzeże jest mniej ruchliwą stroną. Do 2016 roku miasto Kavarna tętniło dźwiękami heavy metalu każdego lata podczas Kavarna Rock Fest, ale teraz jest przyjemnie spokojnym miejscem z długą miejską plażą i dużym rezerwatem przyrody praktycznie na wyciągnięcie ręki. Wejdź na klif do Chirakman, aby podziwiać wspaniałe widoki na wybrzeże, a także spojrzeć na ruiny bizantyjskiej twierdzy żubrów.

Jeśli zdarzy ci się być w Kawarnie od 30 czerwca do 1 lipca, zobaczysz jeden z bardziej intrygujących rytuałów w Bułgarii. Ludzie gromadzą się wokół ognisk na niektórych plażach wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, grają muzykę i oglądają wschód słońca pierwszego lipca – pierwotnie na cześć piosenki Uriah Heep July Morning.

Jedna z najbardziej atrakcyjnych plaż na wybrzeżu jest schowana w zatoce Bolata, której turkusowe wody kontrastują z klifami z piaskowca

Z widokiem na miejską plażę w Kawarnie rozciąga się kompleks Calithea , którego przestronne apartamenty dysponują tarasami z widokiem na morze i wspólnym grillem. Ceny zaczynają się od 83 funtów za noc. Jego bliski sąsiad, July Morning Seaside Resorts , ma również apartamenty z tarasami i małym wspólnym basenem od 35 funtów za noc. Przydają się na nadmorskie lunche z małżami z Morza Czarnego w Dalboka Mussel Farm , która ma piękny widok na morze z zacienionych stołów.

Podążaj wzdłuż linii brzegowej, która zakręca do rezerwatu przyrody Kaliakra i długiego na milę przylądka Kaliakra. Kiedy nie będziesz mieć oko na bogate ptactwo na przylądku, zauważysz ruiny cytadeli z VIII wieku. Spójrz w dół, a zobaczysz jedną z najbardziej atrakcyjnych plaż wybrzeża, schowaną w zatoce Bolata, której turkusowe wody jaskrawo kontrastują z otaczającymi klifami z piaskowca.

Albania

Albania co roku pojawia się na kolejnych listach „dokąd pojechać”. Z ponad 265 milami wybrzeża, w tym Riwierą Albańską (od Wlory nad Adriatykiem do Sarandy nad Morzem Jońskim), nie jest zaskoczeniem, że kraj ten stał się celem gorących plaż. Nie jest to żadną tajemnicą, o czym świadczą hotele i apartamenty wakacyjne na zabudowanym wybrzeżu Sarandë.

Borsh, 39 mil na północ od Sarandy, ma długi odcinek kamienistej plaży z dużą ilością miejsca wśród leżaków i parasoli. Hotel Fitimi (od 245 € tygodniowo w czerwcu) wychodzi na plażę i oferuje proste pokoje dwuosobowe, trzyosobowe i czteroosobowe, niektóre z balkonami, widokiem na morze i kuchnią.

Dalej na północ Dhërmiu i sąsiadująca z nim Drymadë należą do najpiękniejszych plaż Albanii, ale przyciągają tłumy w środku lata. Na plaży Dhërmiu odbywa się także festiwal muzyczny Kala od 31 maja do 7 czerwca, na który bilety już się szybko wyprzedają. Tydzień później będzie ciszej, idealne na pobyt w apartamentach Perivolos (podwójne od 350 € tygodniowo B&B w czerwcu) na zboczu wzgórza między dwiema plażami. Jest też restauracja, bar i wspólny basen.

Na południe od Sarandë, naprzeciwko Korfu, znajduje się Ksamil z kilkoma plażami i stanowiskami archeologicznymi, jeziorami, bagnami i wyspami Parku Narodowego Butrint. Na obrzeżach Ksamil, Hotel Luxury (dwa pokoje od 350 € tygodniowo ze śniadaniem) może nie do końca zasługuje na swoją nazwę, ale wiele pokoi ma balkony i widok na morze, i jest przydatny na plaży. Jest też restauracja i taras oraz prywatna plaża siostrzanego hotelu.

Chorwacja

Niektóre firmy szybko wykorzystały wejście Chorwacji do strefy euro na początku tego roku i podniosły ceny. Mimo to kraj jest nadal przyjazny dla budżetu, zwłaszcza dla tych, którzy lubią leniwe dni nad zadziwiająco czystymi wodami Adriatyku i wędrówki przez sosnowe lasy i gaje oliwne.

Na wyspie Brač tłumy gromadzą się na najsłynniejszej chorwackiej plaży, Zlatni Rat w Bolu na południowym wybrzeżu, ale wioska Milna na zachodnim wybrzeżu nadaje wyspie bardziej wyluzowany charakter.

Prom ze Splitu dociera do końca długiego, głębokiego portu w Milna, który otoczony jest nadwodnymi restauracjami, kamienistymi plażami, gajami oliwnymi i winnicami.

Krajobraz wokół Milnej jest stosunkowo płaski, idealny do wypożyczenia roweru i jazdy na rowerze z plaży na plażęW przeciwieństwie do południowego wybrzeża Brača, gdzie góra Vidova jest najwyższym punktem na wyspach Adriatyku, krajobraz wokół Milnej jest stosunkowo płaski. To sprawia, że ​​jest to idealne miejsce do wypożyczenia roweru z Mrdulji , tuż przy porcie, i przejechania rowerem od plaży do plaży, może zatrzymania się w restauracji Bago na północy na talerz risotto z atramentem kałamarnicy lub udania się na południowy wschód do zatoki Osibova na wybór zapraszających miejsc do pływania.

Ośrodek Gava Waterman Milna Resort w zatoce Osibova oferuje pokoje dwuosobowe za 958 € tygodniowo all inclusive na początku czerwca. Na pobyt z wyżywieniem we własnym zakresie Vila Mimoza na wzgórzu nad wioską oferuje mieszkania z jedną lub dwiema sypialniami z tarasami, wspólnym basenem i grillem od 563 GBP za tydzień w czerwcu.

Dla relaksujących wrażeń poza siecią dostępne są domki glampingowe (od 38,50 € za noc dla dwóch osób, minimum trzy noce) i stanowiska kempingowe w Gea Viva Eco Island Retreat , która znajduje się pośród gajów oliwnych i sadów, 15 minut spacerem z portu Milna. Zajęcia jogi i medytacji są również otwarte dla nierezydentów.

Czarnogóra

Czarnogóra nadal wzbogaca swoją luksusową ofertę, budując coraz większe i bogatsze kurorty w drogich enklawach. Nadal jest też mnóstwo przystępnych cenowo wybrzeży, ale stosunkowo niewielki kawałek Adriatyku jest szalenie zatłoczony w lipcu i sierpniu, zwłaszcza w okolicach Budvy i Zatoki Kotorskiej. Czerwiec i wrzesień są spokojniejsze.

Miasto Petrovac na południe od Budvy stanowi dogodną bazę wypadową z piaszczystą plażą w mieście i szlakiem turystycznym Reževići rozpoczynającym się po jego północnej stronie i biegnącym przez stary tunel wojskowy w kierunku uroczej małej plaży Fenix.

Tuż za nią znajduje się większa plaża Perazića Do, znana z ogromnego – i nigdy nie ukończonego – betonowego hotelu wbudowanego w klify. Fani brutalistycznej architektury będą zachwyceni.

Kolejna ścieżka, przez wzgórze Malo Brdo, prowadzi do bardziej tradycyjnie malowniczych plaż po południowej stronie Petrovac, w szczególności do ładnej plaży Lučica. Zacieniony drzewami taras w Mediterano , w pobliżu plaży miejskiej Petrovac, serwuje niedrogie lunche z owocami morza. A pięć minut spacerem od tej plaży znajduje się Hotel Del Mar z apartamentami typu studio z widokiem na basen od 104 € B&B.

Autobusy kursują z Petrovac do miasta portowego Bar (40 minut). Istnieją również rzadkie autobusy do starego miasta, Stari Bar (w przeciwnym razie taksówka to tylko kilka euro).

Tutejsze brukowane uliczki wiją się obok restauracji w stylu osmańskim i prowadzą do ruin, które pochodzą z 800 roku p.n.e. i obejmują teatr na świeżym powietrzu oraz łaźnie tureckie.