Testy na obecność koronawirusa dla chińskich podróżników kończących podróż do Wielkiej Brytanii

Podróżni lecący do Anglii z Chin kontynentalnych nie będą już musieli przedstawiać dowodu negatywnego testu przed wylotem od przyszłego miesiąca.

Zmiana wejdzie w życie 5 kwietnia – dokładnie trzy miesiące po rozpoczęciu obostrzeń.

Ministrowie przeprowadzili kontrole po gwałtownym wzroście liczby przypadków po złagodzeniu przez Pekin polityki zerowego COVID-19.

Ich usunięcie następuje po większej przejrzystości ze strony Chin, powiedział rząd.

W oświadczeniu Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) powiedział, że pojawiło się więcej informacji na temat „wyników testów, szczepień i sekwencjonowania genomu” na temat poziomów zachorowań w Chinach.

Dane wskazują, że warianty Covid obserwowane w Chinach „nadal są takie same jak te, które już krążą w Wielkiej Brytanii”, dodał.

Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowało również, że wszystkie regiony przekroczyły szczyt infekcji.

DHSC ogłosiło również, że dobrowolny program testów po przyjeździe podróżnych z Chin na lotnisko Heathrow brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) dobiegł końca.

Tymczasowy program testów został wdrożony w styczniu. Rząd powiedział, że jego celem jest poprawa nadzoru Covid podróżnych przybywających na główne lotnisko Londynu z Chin poprzez pomoc w wykrywaniu potencjalnych nowych wariantów.

Rząd podał, że testowano średnio 99 osób na lot, co daje łącznie 3374 pasażerów.

W tym okresie zidentyfikowano 14 pozytywnych przypadków, ale żaden nie został uznany za wariant budzący obawy.

DHSC powiedział od piątku, 17 marca, że ​​„pasażerowie w wieku 18 lat lub starsi podróżujący z Chin kontynentalnych i przybywający na lotnisko Heathrow nie będą już zapraszani do dobrowolnego testu po przylocie”.

„Zakończenie tego wzmocnionego nadzoru jest zgodne z międzynarodowymi partnerami, takimi jak UE, którzy ograniczają środki graniczne w celu monitorowania nowych wariantów z Chin”.

Urzędnicy powiedzieli, że rząd utrzyma szereg środków awaryjnych, aby „umożliwić wykrywanie oraz szybkie i proporcjonalne działania w przypadku potencjalnych nowych szkodliwych wariantów”, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W grudniu ubiegłego roku ministrowie potwierdzili, że pasażerowie przybywający do Anglii z Chin będą musieli przedstawić negatywny test Covid przed wejściem na pokład samolotu.

Chiński rząd zgłaszał wówczas około 5000 przypadków dziennie, ale analitycy stwierdzili, że liczby te były znacznie zaniżone – a dzienna liczba spraw mogła być bliższa milionowi.

Inne kraje na całym świecie, takie jak Stany Zjednoczone, Francja, Indie, również wdrożyły testy.

Chociaż decyzja dotyczyła tylko angielskich lotnisk, rząd powiedział, że pomimo braku bezpośrednich lotów z Chin do Szkocji, Walii lub Irlandii Północnej, współpracuje ze zdecentralizowanymi administracjami, aby zapewnić stosowanie tej polityki w całej Wielkiej Brytanii.

W styczniu Chiny ponownie otworzyły swoje granice dla międzynarodowych gości po raz pierwszy od wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu w marcu 2020 r., podczas gdy urzędnicy oświadczyli później w tym samym miesiącu, że obecna fala infekcji Covid-19 w tym kraju „dobiega końca  .

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia przestała publikować dane na temat przypadków Covid-19 i zgonów 25 grudnia po złagodzeniu polityki zero-Covid, aw lutym ogłosiła „zdecydowane zwycięstwo” nad pandemią.