Ustala się, że coraz więcej młodych ludzi ma postępującą chorobę okrężnicy. Dlaczego?

Nowe badania pokazują, że diagnozy raka jelita grubego rosną u osób poniżej 50 roku życia, a coraz więcej jest diagnozowanych w zaawansowanych stadiach.

Wskaźniki raka jelita grubego u młodszych osób wzrosły w ostatnich latach. Co bardziej niepokojące, większość zdiagnozowanych przypadków jest na zaawansowanym etapie, a naukowcy nie są pewni, co powoduje nowotwory.

Według nowych statystyk American Cancer Society odsetek raka jelita grubego, który wystąpił u osób poniżej 55 roku życia, podwoił się w latach 1995-2019, z 11% do 20%.

Oznacza to, że z około 1,3 miliona osób żyjących z rakiem jelita grubego w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku około 273 800 było w wieku poniżej 55 lat. 

Osoby urodzone po 1990 roku — milenialsi i przedstawiciele pokolenia Z — są dwukrotnie bardziej narażeni na raka okrężnicy i czterokrotnie bardziej narażeni na raka odbytnicy w porównaniu z osobami urodzonymi w 1950 roku, wynika z badania opublikowanego w 2017 roku w Journal of the National Cancer Institute .

Liczby rosną w zastraszającym tempie. Badanie opublikowane w 2021 roku w JAMA oszacowało, że w ciągu zaledwie siedmiu lat rak jelita grubego będzie główną przyczyną zgonów z powodu raka u osób w wieku 20–49 lat. 

„Jest to wyraźny kontrast z osobami w wieku powyżej 50 lat, które kwalifikują się do badań przesiewowych, gdzie wskaźniki i zgony z powodu raka jelita grubego stale spadają od wielu dziesięcioleci”, dr Kimmie Ng, dyrektor Young-Onset Colorectal Cancer Center w Dana Farber Cancer Institute, powiedział w wywiadzie.

Nowe statystyki pokazały również, że we wszystkich przypadkach raka jelita grubego w Stanach Zjednoczonych szybko rosną zaawansowane diagnozy, skacząc z 52% w połowie 2000 roku do 60% w 2019 roku.

Większość przypadków zdiagnozowanych u młodszych osób to nowotwory w zaawansowanym stadium, powiedział Ng. Zaawansowany rak lub stadium 4 to często rak, którego nie można wyleczyć lub nie ustępuje całkowicie podczas leczenia, ale czasami można go kontrolować.

„Ten typ nowotworu jest szczególnie bezobjawowy i może pozostać taki przez długi czas” – powiedział dr Folasade P. May, profesor nadzwyczajny medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles Vatche i Tamar Manoukian Division of Digestive Diseases. guz może rosnąć i rosnąć, a nawet rozprzestrzeniać się, zanim pojawią się objawy, które skłonią kogoś do szukania pomocy medycznej”.  

May powiedziała, że ​​wielu młodszych dorosłych wciąż nie zdaje sobie sprawy, że rak jelita grubego może im się przytrafić, co może prowadzić do tego, że będą traktować wczesne objawy jako coś innego.

Stwierdzono, że błędne diagnozy są powszechne wśród młodych ludzi z rakiem okrężnicy , sugerują wcześniejsze badania.

„Kiedy studiowałam medycynę, uczono mnie, że jest to choroba starca, a konkretnie choroba starca” – powiedziała May. „Wiemy, że dotyka to teraz ludzi w kwiecie wieku”.

Dlaczego liczba zachorowań na raka okrężnicy wzrasta u młodszych osób?

Znane czynniki ryzyka związane ze stylem życia, w tym wyższe wskaźniki otyłości, młodsi ludzie prowadzący bardziej siedzący tryb życia niż kiedyś oraz spożywanie diet bogatych w cukry i przetworzoną żywność, prawdopodobnie przyczyniają się do wzrostu.

„To nie tylko dieta i styl życia, jest coś jeszcze” – powiedział Ng w wywiadzie. „Widzimy tak wielu młodych pacjentów z rakiem jelita grubego, którzy przestrzegają bardzo zdrowego stylu życia i diety”.

Nowe dane pokazują, że najwyższe wskaźniki diagnozy raka jelita grubego są diagnozowane w:

  • Rdzenni mieszkańcy Alaski (88,5 na 100 000)
  • Rdzenni Amerykanie (46,0 na 100 000)
  • Czarni Amerykanie (41,7 na 100 000).

Od 2010 do 2019 roku wskaźnik zachorowalności na raka jelita grubego wzrósł w każdej grupie rasowej i etnicznej w USA

Genetyka, w tym rodzinna historia zespołu Lyncha lub polipów, odgrywa rolę w ryzyku raka jelita grubego, ale stanowi tylko około 25% przypadków u młodych ludzi, według Phillipa Daschnera, dyrektora programu immunologii raka, hematologii i Oddział Etiologii Wydziału Biologii Nowotworów Narodowego Instytutu Raka.

„Pozostałe 75% tych przypadków należy do tej kategorii o nieznanej przyczynie” – powiedział. 

Kierowca jest z pewnością kombinacją czynników środowiskowych, powiedział May. 

„Kiedy coś dotyka ludzi, którzy mają wspólne lata urodzenia, wiemy, że jest to coś w środowisku, które doprowadziło całą grupę ludzi do wyższych wskaźników” – powiedziała.

Zjawisko to nazywane jest efektem kohorty urodzeń. 

Nadal nie jest jasne, jakie czynniki środowiskowe poza stylem życia i dietą wchodzą w grę, ale naukowcy postrzegają wszystko, od antybiotyków po tworzywa sztuczne i stres, jako potencjalnych winowajców. Możliwe jest również, że istnieje toksyna środowiskowa, która nie została jeszcze powiązana z rakiem jelita grubego. 

„Najważniejsze jest to, że nie wiemy, dlaczego tak się dzieje” – powiedział Daschner. 

Kiedy należy wykonać badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego?

Rak jelita grubego jest nadal rzadki wśród osób poniżej 50 roku życia, ale zalecany wiek, w którym dana osoba powinna rozpocząć badania przesiewowe, został obniżony w 2021 roku z 50 do 45 lat. 

Ponieważ dostosowanie miało miejsce w ciągu ostatnich kilku lat, wzrostu liczby przypadków wśród osób poniżej 55 roku życia nie można przypisać zwiększonym badaniom przesiewowym, powiedział Ng. Fakt, że wykrywa się więcej przypadków w zaawansowanych stadiach, również wyklucza zwiększone badania przesiewowe, ponieważ liczba diagnoz jest coraz większa. 

„Gdyby to był tylko efekt przesiewowy, spodziewalibyśmy się zdiagnozowania większej liczby zlokalizowanych przypadków. Ale to niestety nie jest to, co widzimy” – powiedział Ng.

Około 40% przypadków raka jelita grubego o młodym początku diagnozuje się u osób w wieku 45–49 lat. Obniżony wiek przesiewowy pozwoli na wykrycie nowotworów w tej grupie osób. Jednak przypadki coraz częściej diagnozowane u osób w wieku 20 lub 30 lat prawdopodobnie pozostaną niezauważone, dopóki nie pojawią się objawy. 

„Badania nad przyczynami i czynnikami ryzyka są bardzo ważne. Musimy zidentyfikować tych młodych ludzi, którzy są w grupie wysokiego ryzyka i skierować ich do wcześniejszych badań przesiewowych” – powiedział Ng. 

Objawy raka jelita grubego

Do najczęstszych objawów raka jelita grubego należą:

  • krew w stolcu
  • ból brzucha
  • niezamierzona utrata masy ciała
  • zmiana nawyków jelitowych.
  • Niedokrwistość, duszność i zmęczenie mogą być również znakami ostrzegawczymi.

Część problemu dla lekarzy i pacjentów polega na tym, że objawy mogą przypominać inne schorzenia, mówią eksperci. Jeśli którykolwiek z objawów pojawi się i nie ustąpi – zwłaszcza jeśli ktoś doświadcza więcej niż jednego objawu – należy to uznać za znak ostrzegawczy.

Badania sugerują, że jeśli rak okrężnicy zostanie wykryty wcześnie, gdy rak jelita grubego jest nadal zlokalizowany, pięcioletni wskaźnik przeżycia wynosi około 90%.