Większa część całej populacji będzie gruba lub z nadwagą do 2035 roku, mówi nowy raport

Zaskakujący nowy raport może zwrócić uwagę wielu osób.

Według nowego raportu, bez podjęcia znaczących działań w celu zmiany tej trajektorii, ponad połowa światowej populacji będzie miała nadwagę lub otyłość do 2035 roku.

Według Reutera, atlas Światowej Federacji na rok 2023 przewiduje, że 51% ludzi na świecie , czyli ponad 4 miliardy ludzi, będzie otyłych lub miało nadwagę w ciągu najbliższych 12 lat.

Według raportu wskaźniki otyłości rosną szczególnie szybko wśród dzieci iw krajach o niższych dochodach.

Mówiąc, że dane stanowią „wyraźne ostrzeżenie”, Louise Baur, prezes Światowej Federacji Otyłości, powiedziała w oświadczeniu, że decydenci muszą działać szybko, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji.

Według Światowej Federacji Otyłości Baur jest akademickim pediatrą z Sydney w Australii .

„Szczególnie niepokojące jest to, że wskaźniki otyłości rosną najszybciej wśród dzieci i młodzieży” – powiedziała w oświadczeniu.

„Rządy i decydenci na całym świecie muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby uniknąć przenoszenia kosztów zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych na młodsze pokolenie” – powiedziała również.

Światowa Federacja Otyłości, wcześniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań nad Otyłością i Międzynarodowa Grupa Zadaniowa ds.

„World Obesity reprezentuje interesariuszy w krajach o wysokim, średnim i niskim dochodzie, w tym ekspertów, adwokatów, pacjentów i praktyków” – napisała grupa w opisie swojej pracy. 

„Jest wiodącym partnerem światowych agencji zajmujących się otyłością, w tym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – z którą ma formalny status konsultacyjny, zatwierdzony przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia”. 

Posiada biura w Londynie. 

Otyłość u dzieci może wzrosnąć ponad dwukrotnie

Nowy raport wykazał, że otyłość u dzieci może wzrosnąć ponad dwukrotnie w stosunku do poziomu z 2020 r. – do 208 milionów chłopców i 175 milionów dziewcząt do 2035 r., podała grupa.

Koszt dla społeczeństwa, jak również powiedział, będzie znaczny ze względu na warunki zdrowotne związane z nadwagą, jak również podał Reuters. 

Koszt ten wyniesie ponad 4 biliony dolarów rocznie do 2035 roku, czyli 3% światowego PKB.

Autorzy podkreślili, że nikogo nie obwiniają, ale „wzywają do skupienia się na czynnikach społecznych, środowiskowych i biologicznych związanych z warunkami”, jak zauważył Reuters.

W raporcie do oceny wykorzystano wskaźnik masy ciała (BMI). (BMI wykorzystuje wagę i wzrost, aby sklasyfikować stan wagi osoby jako niedowagę, normalną wagę, nadwagę lub otyłość). 

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia wynik BMI powyżej 25 oznacza nadwagę, a powyżej 30 – otyłość.

W 2020 roku do tych kategorii należało 2,6 miliarda ludzi, czyli 38% światowej populacji.

W raporcie stwierdzono również, że prawie wszystkie kraje, w których oczekuje się największego wzrostu otyłości wśród ludności w nadchodzących latach, to kraje o niskich lub średnich dochodach w Azji i Afryce .

Reuters zauważył, że dane mają zostać przedstawione decydentom ONZ i państwom członkowskim w przyszłym tygodniu.

W Stanach Zjednoczonych otyłość dotknęła około 20% dzieci w wieku od 2 do 19 lat w latach 2017-2020, według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), jak wcześniej informował Fox News Digital.

Nieleczona otyłość może prowadzić do chorób serca , cukrzycy, depresji i innych chorób przewlekłych. 

Leave a Comment