Wydaje się, że norowirus nadal się rozprzestrzenia, ponieważ tempo pozytywnych testów przekracza ubiegłoroczny szczyt

Objawy wysoce zaraźliwego wirusa zazwyczaj obejmują biegunkę, wymioty, nudności i ból brzucha.

Według danych z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom norowirus wydaje się być na najwyższym poziomie od 12 miesięcy .

Odsetek pozytywnych testów na norowirusa, uśredniony w ciągu trzech tygodni, wynosił około 17% na koniec ubiegłego tygodnia. To najwyższy poziom, jaki kiedykolwiek był w ciągu ostatniego roku.

Norowirus jest czasami określany jako grypa żołądkowa, ale nie jest spokrewniony z wirusem grypy. Jest to raczej wysoce zaraźliwy wirus, który zazwyczaj powoduje objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, wymioty, nudności i ból brzucha. Możliwa jest również łagodna gorączka i bóle.

Wystarczy kilka cząstek wirusa, aby wywołać chorobę, a wirusy łatwo rozprzestrzeniają się przez ręce, powierzchnie, żywność i wodę. Według CDC zarażona osoba może przenosić wirusa przez kilka dni po tym, jak poczuje się lepiej, potencjalnie nawet do dwóch tygodni. 

Regionalnie Środkowy Zachód i Południe miały najwyższe średnie wskaźniki pozytywnego wyniku testu na norowirusa od soboty, w obu przypadkach zbliżały się do 18%.

CDC śledzi epidemie norowirusów za pośrednictwem sieci 14 stanowych departamentów zdrowia. Pomimo tendencji wzrostowej agencja stwierdziła, że ​​liczba przypadków i ognisk mieści się w średniej z lat 2012-2020. W rzeczywistości 254 ognisk zgłoszonych między sierpniem a połową lutego to mniej niż liczba z tego samego okresu ubiegłego roku, czyli 313.

„Zgłoszone ogniska norowirusów i zgłoszone przypadki zarówno z stanowych departamentów zdrowia, jak i laboratoriów klinicznych pozostają w oczekiwanym zakresie na tę porę roku” – powiedziała w e-mailu Kate Grusich, rzeczniczka CDC. 

Wskaźniki norowirusów zwykle rosną zimą, ponieważ większość ognisk w USA ma miejsce między listopadem a kwietniem. Średnio w kraju obserwuje się około 20 milionów przypadków rocznie, z prawie 110 000 hospitalizacji i 900 zgonami, głównie wśród osób w wieku 65 lat i starszych.

Grusich powiedział, że środki podjęte wcześniej podczas pandemii w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się Covida prawdopodobnie pomogły również zapobiec niektórym epidemiom norowirusów.

„Po złagodzeniu ograniczeń związanych z pandemią liczba ognisk norowirusów powróciła do poziomów podobnych do lat sprzed pandemii” – powiedziała. 

Norowirus jest główną przyczyną chorób przenoszonych drogą pokarmową w kraju. Żywność może zostać skażona, jeśli owoce lub warzywa są uprawiane lub myte zanieczyszczoną wodą. Ostrygi również stanowią zagrożenie dla norowirusów, jeśli są zbierane z zanieczyszczonej wody. W grudniu wielostanowa epidemia była powiązana z surowymi ostrygami z Teksasu, przy czym zgłoszono prawie 300 przypadków norowirusa.

Nie ma leczenia norowirusa, ale CDC zaleca picie dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Choroba zwykle ustępuje w ciągu kilku dni.

Według Craiga Wilena, profesora nadzwyczajnego medycyny laboratoryjnej i immunobiologii w Yale School of Medicine, jednym z powodów, dla których trudno jest powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, jest to, że jest on stosunkowo odporny na alkohol. Z kolei wiele innych wirusów można zwalczać roztworami na bazie alkoholu, takimi jak środki dezynfekujące do rąk.

„Częścią wyzwania jest to, że ludzie nazywają to grypą żołądkową, a to nie jest grypa. Jest to całkowicie niepowiązany wirus z grypą, a na grypę działają środki odkażające z etanolem. Ale w przypadku norowirusa potrzebny jest wybielacz lub baza detergentowa” – powiedział Wilen.

Dodał, że najlepsze jest właściwe mycie rąk mydłem.

Aby zdezynfekować powierzchnie, Grusich zalecił, aby ludzie „pozostawili wybielacz dezynfekujący na dotkniętym obszarze przez co najmniej pięć minut, a następnie ponownie umyli cały obszar mydłem i gorącą wodą”.

Podobnie jak w przypadku innych wirusów, ochrona immunologiczna rozwija się po zakażeniu norowirusem, ale z czasem zanika.

Nie wiadomo dokładnie, jak długo trwa odporność, powiedział Grusich, a „to, czy jesteś podatny na infekcję norowirusem, jest częściowo zdeterminowane przez twoje geny”

„Istnieje wiele różnych typów norowirusów” – dodała. „Zakażenie jednym rodzajem norowirusa może nie chronić przed innymi typami”.

Badania  wykazały, że ludzie mogą zarazić się norowirusem nawet pięć razy w ciągu swojego życia, powiedział Grusich.

Wilen oszacował, że ludzie mogą ponownie zarazić się norowirusem w ciągu roku lub dwóch, chociaż objawy będą prawdopodobnie najcięższe za pierwszym razem.

„Istnieje kilka słynnych starych badań, w których brali ludzi i celowo zarażali ich odchodami pacjentów z ludzkimi norowirusami, i wszyscy zarażają się po dwóch latach, ale przeważnie są odporni po dwóch miesiącach” – powiedział.

Według brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia w Anglii wskaźniki norowirusów w tym sezonie były wyjątkowo wysokie . W tygodniach między 6 a 19 lutego raporty laboratoryjne dotyczące norowirusa były ponad dwukrotnie wyższe niż średnia z pięciu lat w tych samych tygodniach przed pandemią Covid . Jednak agencja stwierdziła, że ​​liczby nadal mieszczą się w ogólnym zakresie historycznym.