YouTube przywraca kanał Donalda Trumpa

YouTube przywrócił konto Donalda Trumpa po dwuletnim zawieszeniu na platformie udostępniania wideo.

Posunięcie to wynika z podobnych decyzji podjętych przez Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama, oraz Twittera należącego do Elona Muska.

Były prezydent USA otrzymał zakaz publikowania filmów na YouTube w styczniu 2021 r ., a YouTube powiedział wówczas, że jego kanał złamał zasady dotyczące podżegania do przemocy.

Ale jego konto jest teraz z powrotem online, zgodnie z kontem prasowym YouTube.

„Od dzisiaj kanał Donalda J. Trumpa nie jest już ograniczony i może przesyłać nowe treści” – napisał YouTube należący do Google na Twitterze.

„Dokładnie oceniliśmy ciągłe ryzyko przemocy w świecie rzeczywistym, jednocześnie rozważając szanse wyborców na równe wysłuchanie głównych kandydatów krajowych w okresie poprzedzającym wybory.

„Ten kanał będzie nadal podlegał naszym zasadom, tak jak każdy inny kanał w YouTube”.

Zakazy techniczne

YouTube wcześniej zabronił Trumpowi publikowania filmów na swojej platformie kilka dni po tym, jak jego zwolennicy zaatakowali Kapitol Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, 6 stycznia 2021 r.

Setki uczestników zamieszek weszło do kompleksu, gdy Kongres USA próbował potwierdzić zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich.

Po zamieszkach zawieszono również konta pana Trumpa na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

Kilka miesięcy później uruchomił własną platformę społecznościową Truth Social.

Ale w 2022 roku Trump ogłosił, że będzie kandydował na prezydenta USA w 2024 roku i od tego czasu jego konta na wszystkich tych platformach powróciły.

Ma ponad 2,6 miliona subskrybentów na YouTube, wraz z 87 milionami obserwujących go na Twitterze, 34 milionami na Facebooku i 23 milionami na Instagramie.

Ale pomimo jego naśladowania, nie ma gwarancji, że pan Trump wróci do publikowania filmów na YouTube.

Jednak w piątek po raz pierwszy od ponad dwóch lat opublikował na Facebooku krótki klip wideo ze swojego przemówienia o zwycięstwie w 2016 roku i wiadomość mówiącą po prostu: „WRÓCIŁEM!”